Gravon: Real Virtuality
Vývojář: Suma (Ondřej Španěl & Marek Španěl) & Marek Nepožitek & Petr Lukeš & Eva Rainer & Jindřich Horta
Vydavatel: JRC
Vydáno 1995 pro Atari Falcon
Žánr: Simulátor
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno
Po hrách B. L. O. U. D. (1987), Invaze z Aldebaranu (1991) a Pexeso (1992) se bratři Španělé rozhodli vyzkoušet své štěstí na nové platformě Atari Falcon, která navazovala na stárnoucí Atari ST. Dnes už víme, že to nebyla šťastná volba, protože Falcon se na trhu neprosadil. Gravon nicméně představoval důležitý krůček k pozdějšímu hitu jménem Operace Flashpoint (2001).
Už od začátku bylo záměrem cílit hlavně na zahraniční trhy, proto na originální krabici byly texty v angličtině, němčině a francouzštině. Stejnými jazyky byl psaný i manuál. Při prodeji u nás se přikládala ještě česká verze. I když se některé tuzemské hry v zahraniční objevily dříve (např. Atari hry od BeWeSoftu), tak většinou byly přikládány k diskmagům či se jednalo o shareware. Gravon je jeden z prvních případů, kdy se tuzemská hra prodávala v zahraniční v krabicové verzi. Nicméně prvenství patří polské verzi 7 dní a 7 nocí (1994).
Z různých recenzí a ceníků JRC se dá dohledat, že hra se prodávala na čtyřech disketách za 75 marek, 35 liber, 290 franků a 1350 Kč. Pokud srovnáme tehdejší kurzy, tak zjistíme, že nejvýhodnější bylo koupit hru za marky, naopak cena v korunách byla téměř dvojnásobná. Těžko říci, zda šlo o marketingovou strategii či jiný důvod. Komerčně však šlo o neúspěch, protože se prodalo pouze 400 kopií.
V manuálu se můžeme dočíst více o podivné přesmyčce "real virtuality" čili "skutečná fikce" - Gravon je údajně hra, která "stírá hranice mezi hraním a reálnou simulací". Jakožto elitní pilot se ujmeme ozbrojeného vznášedla a vyrazíme do vzdáleného planetárního systému plnit nebezpečné mise s cílem potlačit narůstající organizovaný zločin.
![]() |
Logo autorů |
![]() |
Nejprve musíme dokončit tréning |
![]() |
Během výuky je poskytována nápověda v podobě šipek (doprava, menší tah, apod.) |
![]() |
Originální balení - krabice, čtyři diskety a manuál; Zdroj: Marek Nepožitek (spoluautor hry) |
Než však opustíme Zemi, tak se budeme muset podrobit pilotní zkoušce, tzn. projet úspěšně cvičnou trať. Dá se říci, že se jedná o vůbec první tutorial v tuzemských hrách. "Instruktor" se nejprve ujme řízení a předvede nám jak na to, načež se k řízení dostáváme i my. Během jízdy dostáváme různé rady ohledně pozice kormidla a ovládání brzd a tahu. Bohužel tréning může být poměrně frustrující, protože jakmile vyjedeme trochu mimo určenou dráhu, tak instruktor opět převezme řízení a zdlouhavě nás vrátí na začátek.
K ovládání se dá využít jak myš, tak joystick, případně Atari JoyPad. Pomocí myši se můžeme otáčet, levým tlačítkem střílíme a pravým aktivujeme aerodynamické brzdy. Ty jsou velice důležité a je doporučené s nimi projet celý tréning, jelikož bez nich vznášedlo vzhledem k vysoké setrvačnosti nedostatečně mění směr.
Pomocí kláves "+" a "-" poté zvyšujeme či snižujeme tah hnacích vrtulí, od čehož se odvíjí rychlost. Pokud ale např. jedeme do strmého kopce, tak můžeme mít maximální tah, ale stále nízkou rychlost. Lze používat i zpětný tah, tzn. "zpátečku". Dále pomocí číslic "1" až "9" měníme kameru, takže se lze rozhlížet dokola. Klávesy "0", "," a "*" aktivují externí kamery, načež vidíme vznášedlo z pohledu třetí osoby. Přes "Enter" se vracíme do výchozího pohledu v kokpitu, "S" vytvoří screenshot, "P" či mezerník hru zapauzuje a zobrazí menu.
![]() |
Schéma ovládání |
![]() |
Po dokončení tréningu opouštíme Zemi a odlétáme do vzdáleného planetárního systému |
![]() |
Taková typická vesnička |
![]() |
V první ostré misi je nutné najít tyto balíky (tajné zprávy) uprostřed domů |
Do té doby se v tuzemsku objevilo několik pseudo-3D her jako např. Bad Toys (1995), Anatema: Legenda o Prekliatí (1995), případně můžeme počítat i starší Hlavu Kasandry (1993) či Alienbusters (1991). Gravon je ale první tuzemská 3D hra, kdy grafika je vektorová, tedy s opravdovými polygony. Zároveň tu najdeme procedurálně generované mapy (měly by se zde nacházet čtyři typy planet - travnatá, písčitá, jedovatě zelená a zasněžená, nicméně na tu poslední jsem nenarazil), kdy se náhodně vygenerují kopce, údolí, jezera, vesničky a pozice důležitých objektů, střídání dne a noci a nechybí ani prostorový zvuk, podle kterého lze odhadnout kde se nepřítel nachází.
Polovinu obrazovky zabírá přístrojová deska, kde najdeme kompas, variometr, autodiagnostiku všech systémů, aktuální rychlost, tah, radar a vpravo dole ukazatel zbývajícího paliva. Nalevo je zase satelitní navigační systém, neboli mapa, podle které se na planetě orientujeme. Naše vznášedlo je bílá tečka, červeno-bíle jsou označeny primární cíle mise, modro-bíle sekundární a zeleno-bílá je čerpací stanice, kde si lze doplnit palivo. Ostatní červené tečky jsou různé domy, kostely, stromy, kameny a další pro misi nedůležité objekty.
V horní polovině obrazovky pak vidíme ještě stav akumulátorů pro štíty (modrý pruh) a pulsní lasery čili naší zbraň (žlutý pruh). Štíty jsou v podstatě naše životy a jakmile o ně přijdeme, tak vznášedlo vybuchne. Poškodit je můžeme i nárazem do budov či nepřátel. Oba akumulátory se automaticky dobíjí, přičemž hra rozlišuje stav pohotovosti (nepřítel v blízkosti) a stav klidu, v němž je regenerace rychlejší. Pokud jsme tedy poškozeni, tak je nejlepší skrýt se na chvíli někde mimo dosah nepřítele a k tomu vypnout tah motoru.
![]() |
Odlet z planety po dokončení úkolu |
![]() |
Vznášedlo je základní protivník, zde máme rovnou dvě |
![]() |
V hangáru leží zraněná spřátelená jednotka |
![]() |
V dáli je vidět přistání nepřítele, s nímž svedeme bitvu |
Hra se dá dokončit pokud projdeme tréning a následně 10 misí. Vždy se přitom vybírá jeden z 11 scénářů (viz níže), přičemž hra nějakým způsobem kontroluje, aby se opakovaly co nejméně. Po každé úspěšné misi jsme povýšeni, konkrétně projdeme hodnosti cadet, private, lance-corporal, corporal, sergeant, warrant officer, 2nd lieutenant, lieutenant, captain, major a colonel, což odpovídá zvyšující se obtížnosti.
Po tréningu je naše vznášedlo naloženo do rakety a opouštíme Zemi. Každá mise je pak vlastně výsadek na neznámou planetu, kdy si nejprve na nahrávací obrazovce přečteme cíle mise a následuje animace "vylodění" pomocí přistávacího a vzletového modulu. Ten zanecháme na místě a po dokončení úkolu se sem zase musíme vrátit, abychom planetu opustili. Musíme na něj přitom najet pomalu, jinak odlet nezačne. Jeho pozice bohužel není zaznamenaná na mapě, takže si ji musíme pamatovat.
Z nepřátel tu máme základní vznášedlo a jeho vylepšenou rychlejší verzi, pomalý ale odolný tank, statické dělo, neškodné nákladní vozidlo a hlavně vrtulník. Ten se dá prohlásit za nejotravnějšího nepřítele v dějinách videoher. Možnosti vertikálního zaměřování našeho vznášedla jsou velmi omezené, takže je velký problém vůbec vrtulník dostat do zorného pole. Jakmile ho dostatečně poškodíme, tak vezme do zaječích a odletí, přičemž je rychlejší, takže ho nedostihneme. Nepřátelé mezi sebou mají radiové spojení a dokáží se koordinovat - můžou se rozhodnout nás lovit, případně zůstat a hlídat důležité místo. Vrtulník se většinou vrátí opravený a ještě s sebou přivede nějakou posilu. (Bohužel až po dokončení hry jsem zjistil, že nejvýhodnější je prostě vrtulník sledovat do jeho základny a tu zničit, čímž mu znemožníme se opravovat.)
K tomu nastávají ještě komplikace přítomné i u ostatních nepřátel - jakmile nás někdo trefí, tak vznášedlo nadskočí či odletí, vzhledem k setrvačnosti vlastně nejde ani pořádně zastavit, takže kolem nepřátel kroužíme a nemotorně do nich narážíme při pokusu je zaměřit. Protivníci také vydrží příliš velké množství zásahů - jen základní vznášedlo jich snese 15, ostatní ještě více, což ničí dynamiku hry. Vše podstatné pak vidíme na zmíněném radaru - zelený křížek je spřátelená jednotka či přistávací modul, červený nepřátelská pozemní jednotka, fialový dělo a žlutý vrtulník.
![]() |
Neškodné nákladní vozidlo dokáže prozradit pozici důležitých nepřátelských objektů |
![]() |
Statické dělo |
![]() |
Tankování u benzínky (externí kamera) |
![]() |
Konečně jsem našel ropnou plošinu |
Zmíněné scénáře se pak většinou točí okolo toho něco zničit či sebrat (tyto klíčové předměty lze i rozstřelit, čímž se mise stává nedohratelnou), ale najdeme tu i zajímavější věci typu záchrany spolubojovníka, jehož musíme nejprve vysvobodit z pevnosti, načež se k nám v boji přidá. V popisu mise je někdy uvedeno, že objekt je na mapě označen (většinou červeno-bíle), velice často je ale pozice neznámá. V tom případě musíme na poměrně rozhlehlé mapě najít objekt, který nevíme jak vypadá, což je velmi frustrující. Nápovědou ale může být, že kolem důležitých míst se zdržují nepřátelé a pokud víme, jak hra funguje, tak lze využít i další vodítka - např. k ropné plošině jezdí nákladní vozidla, takže je stačí sledovat.
Ve hře se dokonce nachází dabing od rodilé Američanky, zaslechneme např. "attention" (nepřítel na blízku), "well done, target destroyed" (zničili jsme cíl mise) či "mission completed, return to the landing module" (mise dokončena, vrať se k přistávacímu modulu). Toto je jediný způsob, jak zjistit, zda postupujeme správně a zničili jsme např. správnou budovu. Bohužel dabing v momentální verzi emulátoru Hatari nefunguje, což dohrání velmi zkomplikovalo. Je škoda, že se nevypisují také titulky. Pochválit lze povedenou hudbu, která údajně čítá 18 skladeb.
![]() |
V hangáru se skrývá nepřátelská stíhačka |
![]() |
Byli jsme zasaženi zezadu |
![]() |
Vrtulník je otravnější jak hmyz |
![]() |
Zbrojní závod a v něm důkazy o výrobě zbraní |
Není pochyb o tom, že Gravon není arkádová střílečka, ale simulátor - velká část obtížnosti spočívá v tom, že ovládat vznášedlo je komplikované a to kvůli setrvačnosti, gravitaci a dalším vlivům. Někdy se na velký kopec ani nedá vyjet a vyplatí se tedy svou cestu podle mapy naplánovat a překážky objíždět. Přejezdy jsou často dlouhé a nudné, jelikož se na mapě nenachází příliš objektů a jediným rozptýlením jsou tedy dotěrní nepřátelé. Technické zpracování je celkově velmi dobré, ale i přes maximální využití hardwaru hra běží s poměrně málo FPS, tzn. nepříliš plynule a při větším počtu protivníků na scéně se toto ještě zhorší, což zvyšuje obtížnost.
Po dokončení každé mise dostaneme vstupní kód, jenž je kombinací scénáře a dosažené hodnosti. Díky tomu se můžeme vždy vrátit tam, kde jsme skončili. Po dohrání hry se dozvíme univerzální kód SPImXd, kdy "m" nahradíme jiným písmenem pro vybrání mise a "d" pro vybrání obtížnosti. Tedy např. SPIHXK.
Zvláštní je, že v závěrečné animaci spadneme do moře na Zemi, načež pro nás přiletí vrtulník, jenž nás má vytáhnout a odvléci domů. Velice často se ovšem stává, že vrtulník se zasekne ve smyčce a nedokáže odletět, takže se ani nespustí "The end" obrazovka.
Ke hře vyšlo demo, kde je jen jedna mise. Zajímavé je na něm to, že pomocí klávesy "A" se dá zapnout či vypnout autopilot. Můžeme tedy sledovat, jak počítač sám ovládá vznášedlo a bojuje s nepřáteli. Bohužel ale neustále mění kamery, což je velice otravné a občas se zasekne např. při pokusu vyjet moc vysoký kopec. Úkol mise splnit nedokáže a většinou jen umře v boji, ve výjimečných případech dokončí kolečko a odletí.
Rozpracovaná byla verze pro Atari Jaguar s vylepšenou grafikou a možností ovládat vrtulník. Tato herní konzole se ale proměnila v další komerční zklamání pro Atari a práce na této verzi byly tedy přerušeny.
![]() |
Úvodní obrazovka demo verze |
![]() |
Vesnička ve vylepšené verzi. Součást hry Take on Mars (2017) |
![]() |
Noční mise se zapnutými světly ve vylepšené verzi. Součást hry Take on Mars (2017) |
Autoři na Gravon ani po letech nezapomněli a jeho vylepšenou verzi přidali jako bonus do hry Take on Mars (2017). V loaderu hry se dá najít pod "Extras" společně s Invazí z Aldebaranu (1991). Tato verze běží plynuleji a to i s více nepřáteli na obrazovce, což snižuje obtížnost. Grafika je díky použití antialiasingu vyhlazenější, nahrávací časy jsou téměř okamžité, v noci se vznášedlu zapínají světla (existují zmínky, že toto funguje již v originální verzi, ale ani v emulátoru, ani na reálném Falconu se toto nepodařilo zprovoznit) a také dabing funguje bez problémů.
Proto jsem hru dohrál v podstatě dvakrát - nejprve jsem si ve vylepšené verzi vyzkoušel jestli dělám vše správně (zničil jsem správný cíl) a poté totéž provedl v Atari verzi. Dohrání mi zabralo mnoho hodin ne proto, že by byla hra těžká, ale protože jsem nevěděl co mám vlastně dělat a na internetu neexistuje jediný návod či zdroj informací. Trošku podraz je i to, že lze odletět z planety, i když jsme ještě misi nesplnili, což poznáme až na následné "game over" obrazovce.
Jediné, co se dá vylepšené verzi vytknout, jsou titěrné značky na mapě, jež nejsou pořádně vidět. Sice většinou preferuji hraní originální verze, ale v tomto případě bych případným zájemcům vždy raději doporučil vylepšenou verzi.
![]() |
Jeden z našich cílů je i dělo |
![]() |
Hadí hnízdo aneb základna vrtulníků |
![]() |
Nepřátelský radar |
![]() |
Uvnitř bunkru najdeme tajné materiály |
První zmínky o Gravonu se objevily v preview článku v časopise Excalibur 36 z listopadu 1994. Jelikož ho psal jeden ze spoluautorů hry, tak se nesl v pochvalném duchu ("Nová vynikající česká hra, která si v ničem nezadá se světovou špičkou"), ale obsahoval i spoustu přesných a detailních informací ("Pro zobrazení 3D pohledu na krajinu a objekty je použito tzv. "Gourardovo stínování" čili výpočet barvy plochy podle úhlu dopadu světelného paprsku").
Stejný autor napsal i první recenzi v časopise Level 4 z května 1995. Ta zůstala bez číselného hodnocení, ale mimo jiné padala slova jako "Jednoznačně nejlepší česká hra, která snese srovnání se světovou špičkou a snad otevře cestu dalším českým hrám na světový trh" či "Celá nádhera je vektorová, nasvěcované polygony v 65536 barvách dovolují takové efekty, jako je mlžný opar nad horizontem, který utápí vzdálené vrcholky hor do modravého závoje". Zazněla ale i menší kritika: "Kdybych musel, tak bych hře vytknul jedině to, že je čistě vektorová a nepoužívá žádné textury."
Další recenze se objevila v diskmagu Narsil 15 z března 1996, kde hra získala 88 %. Autor zmínil neplynulost vykreslování 3D krajiny a byl zaskočen chováním vznášedla, které se obtížně ovládá. Vypíchl také, že: "Pro agresivnější typy hráčů může být poněkud stresující zdlouhavost přesunů mezi jednotlivými oblastmi."
Vzhledem ke zmíněné snaze se prosadit v zahraničí se objevila i řada cizojazyčných recenzí.
V britském časopise ST Format 75 z října 1995 bylo opět zmíněno obtížné až frustrující ovládání vznášedla a poněkud prázdné mapy, naopak chválena byla hudba a atraktivní grafické zpracování. Hra dostala 64 %.
Ve francouzském ST Magazine 103 z března 1996 zaznělo v podstatě to stejné - obtížné ovládání, prázdné mapy, povedená grafika a hudba. Autora ale hra celkově nezaujala, protože je "příliš realistická" a nadbytek času je strávený repetitivním manévrováním a zkoumáním kam se vydat a co dělat. Gravon doporučil jen zarytým fanouškům simulátorů a neudělil číselné hodnocení.
V německém ST Computer 10/1995 z října 1995 obdržel Gravon 60 % s tím, že je "spíše průměrný a má problém navodit pocit opravdové akce kvůli pomalému tempu a obtížnému ovládání." Doporučení opět směřoval pouze k fanouškům simulátorů.
![]() |
Výzkumné centrum nepřítele |
![]() |
Spojenecké vznášedlo se přidává k boji |
![]() |
Ropná plošina ve verzi na vodě |
![]() |
Je třeba nepříteli přerušit stavbu kosmické lodi |
Gravon jsem se rozhodl zařadit na svůj "must-play" seznam (viz pravý sloupec na nemobilní verzi) a to z několika důvodů:
- jedná se o první opravdu 3D tuzemskou hru
- jedna z prvních s dabingem (byť anglickým; mimochodem, první hra s dabingem byla strategie Paranoia! (1995))
- jedna z prvních, co se prodávala v krabicové verzi v zahraničí (první byla polská verze 7 dní a 7 nocí (1994))
- bez Gravonu by pravděpodobně nikdy nevznikla Operace Flashpoint (2001), resp. série Arma
- je to jediná tuzemská hra na Atari Falcon
V následujícím videu je vidět celý můj průchod hrou od intra až po závěrečnou obrazovku. Jak již bylo zmíněno, tak bohužel chybí dabing, který v aktuální verzi emulátoru Hatari 2.6.0 nefunguje.
POSTUP HROU
Toto byl můj postup hrou, ale scénáře jsou zřejmě losovány náhodně, takže pro další hráče se může lišit. V poslední misi se scénář opakoval, takže během mého průchodu jsem narazil na 9 z 11 možných scénářů (+ tréning). I zbývající dva scénáře jsem ale dohrál použitím kódu.
Univerzální vstupní kód: SPImXd ("m" mise, "d" obtížnost)
(Popisy jsou převzaté z oficiálního českého manuálu, ve hře jsou samozřejmě anglicky)
Vstupní kód: není
Hodnost: Cadet
Popis: <Training> Než opustíte Zemi, je nutno prověřit vaší pilotní kvalifikaci. Sledujte svého instruktora, jak projíždí trať. Potom ji zkuste projet sami. Budete dostávat rady ohledně ovládání brzd a tahu a ohledně pozice kormidla. Ovládejte tah citlivě a nezapomeňte brzdit!
Návod: Doporučené je celou dobu držet brzdu a jet maximálně na poloviční tah. Cílem je projet tři branky a dostat se k raketě. Vznášedlo nejprve nelze ovládat, protože instruktor pro ukázku trať jednou projede a vrátí se na začátek. Jakmile se vyjede příliš z trati, tak instruktor opět převezme řízení.
Vstupní kód: KIPAZI
Hodnost: Private
Popis: <Messages> Ve třech vesnicích byly ukryty důležité tajné zprávy. Převezměte je. Zprávy jsou označeny červeně.
Návod: Stačí podle mapy dojet na tři místa označená červeno-bíle. Uprostřed větší budovy je vždy tmavý balík, na který stačí najet, čímž se sebere. Budovu lze zničit, ale pozor, balík lze rozstřelit také, čímž se mise stává nedohratelnou. Jako vždy se poté musí dojet zpátky k přistávacímu/odletovému modulu a pomalu na něj najet, čímž se zahájí odlet.
Vstupní kód: ZAVICA
Hodnost: Lance-Corporal
Popis: <Medical> Spřátelené jednotky utrpěly těžké ztráty během bojů o důležité pozice. Nalezněte léky a vyzvedněte zraněného vojáka (obojí je označeno červeně).
Návod: Na jedné z červeno-bílých značek se nachází lékárnička, kterou je nutné sebrat a poté dojet k druhé červeno-bílé značce, kde v hangáru leží zraněný voják.
Vstupní kód: ZITAGI
Hodnost: Corporal
Popis: <Nemesis> Detekována nepřátelská kosmická loď. Její pilot je velmi nebezpečný a musí být zničen. Váš přistávací modul je označen červeně.
Návod: Jediný scénář, který nezačíná přistáním, ale nacházíme se rovnou na povrchu. Někde v okolí přistává nepřítel, jehož můžeme najít podle radaru. Stačí ho zničit a poté dojet na červeno-bílou značku, kde se nachází odletový modul.
Vstupní kód: CUSIKA
Hodnost: Sergeant
Popis: <Fighter> Najděte a zničte ropnou vrtnou plošinu. Své pátrání začněte poblíž ropného skladu (označen modře). Zničte nepřátelskou stíhačku (hangár je označen červeně).
Návod: Nalezení stíhačky je snadné, jelikož je označena červeno-bílou značkou. Vrtná plošina však na mapě označena není a je nutné jí najít. Pátrání je vhodné začít u ropného skladu, který je označen modro-bíle. Plošina je od něj většinou poměrně daleko. Je možné v okolí vyhledat neškodné nákladní vozy, které putují mezi skladem a plošinou a poté je následovat až k cíli. V tomto scénáři se plošina zřejmě vždy nachází na souši (nepotvrzeno).
Vstupní kód: DAZALO
Hodnost: Warrant Officer
Popis: <Ammunition> Jsou nahlášeny pokusy o výrobu zbraní. Odhalte zbrojní závod (pozice neznámá) a přineste důkaz tohoto nepřátelského počínání. Surovinové zdroje jsou označeny modře. Zničte již vyrobené zbraně (označeny červeně).
Návod: Zbrojní závod opět není označen na mapě a je nutné ho najít a sebrat důkazy tím, že na ně najedeme. Také musíme zničit dělo označené červeno-bíle.
Vstupní kód: ROLUJI
Hodnost: 2nd Lieutenant
Popis: <Airbase> Zničte nepřátelský radar (označen červeně). Vyhledejte a zničte základnu, ze které startují nepřátelské vrtulníky.
Návod: Radar je označený červeno-bíle a stačí ho zničit. Základnu vrtulníků najdeme tak, že odrazíme jejich útok a jakmile se začnou stahovat, tak se vydáme daným směrem, což nás k základně dovede, jelikož se tam opravují.
Vstupní kód: RICUTE
Hodnost: Lieutenant
Popis: <Bunkers> Prohledejte bunkry (označeny červeně) a najděte přísně tajné materiály.
Návod: Bunkry jsou tři a všechny jsou na mapě značeny červeno-bílou značkou. Je nutné vjet dovnitř a sebrat materiály. Bunkry se nedají zničit a dají se tak využít jako "domeček" před nepřáteli.
Vstupní kód: MEBULI
Hodnost: Captain
Popis: <Research> Najděte a zničte ropnou vrtnou plošinu. Své pátrání začněte poblíž ropného skladu (označen modře). Zničte nepřátelské výzkumné centrum (označeno červeně).
Návod: Kromě toho, že musíme zničit výzkumné centrum (bílo-červená značka), tak musíme najít i ropnou plošinu, která na mapě označená není. Podobné scénáři <Fighter>. Je možné nejprve dojet k ropnému skladu (modro-bílá značka), počkat na nákladní vozidlo a následovat ho. V tomto scénáři je plošina většinou na vodě (nepotvrzeno).
Vstupní kód: GUDORE
Hodnost: Major
Popis: <Deliverance> Zachycen signál S. O. S. Spojenecký bojovník byl vzat do zajetí. Vysvoboďte jej. Pevnost, ve které je zajat, je označena červeně.
Návod: Na červeno-bílé značce je pevnost, kterou musíme zničit, čímž osvobodíme spojenecké vznášedlo, které se k nám přidá. Má poměrně slušnou výdrž, ale útočí na všechny nepřátele v okolí. Poté se musíme jako vždy vrátit k přistávacímu / odletovému modulu a spojenec nás následuje. Jakmile jsme poblíž, tak ho nejprve necháme odletět.
Vstupní kód: DEJUPI
Hodnost: Colonel
Popis: znovu <Research> viz výše.
+
Vstupní kód: MALUDO
Hodnost: 2nd Lieutenant
Popis: <Interstellar> Nepřítel se pokouší vybudovat kosmickou loď (označena modře). Najděte a zničte zdroje surovin a tak zabraňte dokončení stavby.
Návod: Musíme zničit jak kosmickou loď označenou na mapě modro-bíle, tak i tři budovy v okolí na neznámém místě. Stejně jako v některých dalších scénářích, i zde můžeme sledovat nákladní vozy, které nás k těmto budovám dovedou.
Vstupní kód: JUMEBE
Hodnost: Lance-Corporal
Popis: <Radars> Zničte nepřátelskou radarovou síť. Radary jsou označené červeně.
Návod: Stačí zničit tři radary označené na mapě červeno-bíle.
KONEC POSTUPU HROU
![]() |
Nepřítel je konečně poražen |
![]() |
Návrat na Zemi |
![]() |
Vrtulník nás odvleče na základnu |
![]() |
Vítězství! |
Verdikt: První tuzemská 3D hra, jež položila základy pozdějších úspěchů autorů, kteří vytvořili tituly jako Operace Flashpoint či sérii Arma. Gravon zapadl jelikož byl vydaný na komerčně neúspěšnou platformu Atari Falcon a zároveň tehdejší hráči zvyklí na arkádové akční střílečky měli problém adaptovat se na simulátorové mechanismy hry s obtížným ovládáním. Hra má strmou obtížností křivku a v některých částech může být nudná (dlouhé přesuny) a frustrující (souboje s nepřáteli, hlavně tedy s vrtulníky při nízkých FPS), celkově jde ale o ucházející titul a nikoliv jen o "tech demo". Zájemcům bych doporučil vyzkoušet si prvních pár misí ve vylepšené verzi, která je k dispozici za pár korun jako součást hry Take on Mars.
Hodnocení: 5/10
Díky za vyčerpávající recenzi. Musel jsi tomu věnovat spoustu času i díky tvorbě videa.
OdpovědětVymazatSkvělá recenze, díky za ni
OdpovědětVymazat