Jak spustit hry?

Pokud si chcete pustit některou ze starších her, pak samozřejmě můžete použít originální hardware a kazety. Pak je tady ale samozřejmě ještě další možnost, kterou využívám já - pouštět hry, které si stáhnete z internetu přes emulátory. To je často rychlejší a pohodlnější. Pro méně zkušené hráče ale nastává několik problémů:

  1. Jaký emulátor použít a kde ho sehnat?
  2. Kde vzít soubory s hrami?
  3. Když už mám emulátor i hru, tak jak emulátor nastavit a jakými příkazy jí spustit?
Pro každou platformu jsou jiné emulátory a jiné postupy spuštění. Navíc se emulátory jako každý jiný software postupně vyvíjí, nebo se na nich naopak přestává pracovat a zastarávají. Také jsem narazil na to, že nejnovější verze emulátoru mi nefungovala správně a musel jsem použít starší verzi. Je to tedy trochu alchymie. Zmíním zde tedy emulátory, které mi v současné chvíli nejvíce vyhovují, ale za pár měsíců už může být vše jinak. Řadit budu vše podle platforem s ohledem na to, že používám OS Windows. 

ZX Spectrum

Emulátor: SpecEmu
Verze: 3.1
Zdroj her: World of Spectrum

Asi nejméně problémové je emulovat hry pro ZX Spectrum. Je potřeba jen zkontrolovat nastavení v Options - Tape - zaškrtnout "Auto load tapes". V Options - Hardware by měl být "ZX Spectrum 48k". U některých her je nutné taky změnit rychlost CPU (Z80 - CPU Speed). Poté prostě vyberete File - Open file a v 99 % případů to jde. 

Atari 8bit

Emulátor: Altirra
Verze: 2.30
Zdroj her: Atarimania

U Altirry mi nefungovala nejnovější verze, tak jsem šáhl po starší. Nejprve je nutné sehnat si soubory .ROM a nakopírovat je do složky s emulátorem. Konkrétně jde o soubory ATARIBAS.ROM, ATARIOSA.ROM, ATARIOSB.ROM, ATARI5200.ROM a ATARIXL.ROM. Není úplně legální je dávat ke stažení, takže pomůže buď google, nebo jsem jeden odkaz dal výše. 

V samotném emulátoru je pak dobré nastavit "system - hardware - 600XL/800XL" a zbytek by měl být nastavený správně. Pokud ne, tak emulátor po nahrání hry ("File - Boot image") zahlásí chybu a navrhne, jak ji opravit (většinou změna videa NTSC / PAL, nebo zakázání BASICu). 

PMD 85

Emulátor: PMD 85 od RM-TEAM
Verze: 2.2.8.301
Zdroj her: pmd85.borik

Podařený emulátor slovenské výroby, kde je ale spuštění her trochu složitější. Na webu je sice návod, ale raději uvedu příklad.

Abychom si to trochu zkomplikovali, tak vyberu hru Willy Walker. V .zip souboru je soubor s kazetou (.ptp) a také důležitý .txt soubor. V něm je uvedeno, že existují dvě verze, takže vybereme tu druhou a zjistíme, že potřebujeme PMD model 2 a novější a že "spuštění" není autorun (nemusíme nic řešit), ale je třeba zadat ještě příkaz "JUMP 0000". V emulátoru tedy dáme ALT+M a vybereme "PMD 85-2". Dále Soubor-Otevřít pásku-vybereme .ptp soubor. 

Dvakrát klikneme na název hry, vybereme "Zastavit na dalším hlavičkovém bloku" a také povolíme rychlé nahrávání (ikonka blesku). Poté do samotného emulátoru napíšeme "MGLD 00" a potvrdíme enterem. MGLD je příkaz pro nahrání a "00" je číslo, které vidíte před názvem hry. Když toto máme, tak zpět v druhém okně dáme "Spustit", načež emulátor vyplodí pazvuky a páska se nahraje. Teď je ještě třeba v emulátoru napsat "JUMP 0000" a hra se spustí. 

Pokud budete chtít spustit hru napsanou v BASICu (v průzkumníkovi pásky uvidíte ">" před názvem hry), tak tam se postup lehce liší - je třeba v nastavení modelu PMDčka zvolit "Vložit ROM modul" a pak v emulátoru místo "MGLD xx" zadat "LOAD xx", nahrajete pásku a nakonec použijete příkaz "RUN". 

IQ-151

Emulátor: IQ-151 Java emulátor
Verze: 1.0
Zdroj her: Omikron88

Noční můra. Java emulátor podporuje soubory s hrami ve formátech .WAV (trvá věčnost je nahrát) a .CSW. Jsou dvě možnosti:
  1. Klasický soubor se hrou: File - Open LOAD tape - vyberte soubor. V emulátoru pak zadejte příkaz "MLOAD" a počkejte si. Pokud nahrávání hned skončí nějakou nesmyslnou hláškou, zkuste změnit hodnotu "Tape recorder - Invert signal". Poté, co se soubor nahraje, hru spustíte pomocí "RUN".
  2. Soubor se hrou v binárním formátu: pokud vám předchozí postup nefunguje, zkuste zadat nejprve "BYE", čímž vyskočíte z BASICu. Poté vyberte soubor a zadejte "L". 
Pro některé starší hry je nutné změnit ve File-Settings nastavení "Main module" na "Basic 6". Pozor ovšem na to, že některé hry po nějaké době zamrzají. 

Emulátor: Multiplatformní IOS_GUI
Verze: 1.6

Druhá možnost je tento multiplatformní emulátor. Opět je třeba nejprve nahrát do složky .ROM soubory a to hlavně "48.ROM", bez kterého mi to nefungovalo. Ke stažení různě na netu. Emulátor by se sám měl zeptat, jaké ROMky chce. 

Po spuštění zvolte "Emulace - Platforma - IQ-151 - IQ-151 64KB RAM". V emulátoru byste měli být na Monitoru (pokud ne, zadejte "BYE"). Dále zadejte "L" a vyberte soubor se hrou.

Sharp MZ-800

Emulátor: Sharp MZ-800 emulátor od Michala Hučíka
Verze: 1.0.3
Zdroj her: Scav.cz

Doporučuji tento volně šiřitelný emulátor od M. Hučíka. Dejte si pozor na to, abyste ho spouštěli přes přiložený .BAT soubor, jinak může zobrazovat hlášky o chybějících knihovnách.

Existují dva typy her:
  1. Psané ve strojovém kódu - méně práce. Poznáte je tak, že si soubor se hrou otevřete třeba v PSpadu tak, abyste viděli HEX kód. Pokud je první bajt "01", pak je hra ve strojovém kódu. Pak stačí pouze emulátor spustit, zmáčknout "C", vybrat soubor se hrou a je to.
  2. Psané v BASICu - tady je to trochu složitější. Poznáte je tak, že první bajt je "05". Nejprve si musíte sehnat soubor s BASICem (hledejte "1z-016.mzf", nebo ke stažení přímo zde). Poté otevřete emulátor, zmáčkněte "C" a vyberte ho - nahraje se BASIC s hláškou "ready". Napište "LOAD" a potvrďte. Emulátor teď vyčkává na nahrání kazety. Zmáčkněte tedy "ALT+C" - Open - vyberte soubor se hrou - Play. Hra se začne nahrávat (můžete urychlit pomocí ALT+M). Až se objeví nápis Ready, stačí napsat příkaz "RUN" a hra se spustí. 
Některé hry vyžadují více volné paměti, jinak zahlásí chybu. Pokud na to narazíte, zadejte ještě před nahráním hry příkaz NEW ON.


Emulátor: MZ8Emu od Zdeňka Adlera
Verze: 0.099
Ke stažení zde

Existuje ještě placený emulátor, za který chce autor 150 Kč. Výhoda je, že podporuje vytváření snapshotů (quicksavů), i když jsem narazil na problémy u některých her, kdy hra po nahrání nefungovala správně. Na vině je stará, dosud neopravená chyba související se zvukem. To často vyřeší menší finta.

1) Restartujte emulátor pomocí F12
2) Nahrajte BASIC 1Z016
3) Přehrajte nějaký zvuk pomocí příkazu "BEEP" nebo "SOUND 10,10".
4) Nahrajte snapshot


2 komentáře:

  1. Chybí mi tam odpověď na otázku ,,kde vzít soubory s hrami?"📀

    OdpovědětVymazat