Jak spustit hry?

Pokud si chcete pustit některou ze starších her, pak samozřejmě můžete použít originální hardware a kazety/diskety. Pak je tady ale samozřejmě ještě další možnost, kterou využívám já - pouštět hry, které si stáhnete z internetu přes emulátory. To je často rychlejší a pohodlnější. Pro méně zkušené hráče ale nastává několik problémů:

 1. Jaký emulátor použít a kde ho sehnat?
 2. Kde vzít soubory s hrami?
 3. Když už mám emulátor i hru, tak jak emulátor nastavit a jakými příkazy jí spustit?
Pro každou platformu jsou jiné emulátory a jiné postupy spuštění. Navíc se emulátory jako každý jiný software postupně vyvíjí, nebo se na nich naopak přestává pracovat a zastarávají. Také jsem narazil na to, že nejnovější verze emulátoru mi nefungovala správně a musel jsem použít starší verzi. Je to tedy trochu alchymie. Zmíním zde tedy emulátory, které mi v současné chvíli nejvíce vyhovují, ale za pár měsíců už může být vše jinak. Řadit budu vše podle platforem s ohledem na to, že používám OS Windows. 

---DOS---

Emulátor: DosBox
Verze: 0.74
Zdroj her: Oldgames.sk

DosBox asi není třeba dlouze představovat. Většinou není třeba ani nic nastavovat a stačí přetáhnout soubor se hrou na zástupce DosBoxu na ploše, nebo stačí využít instalační balíček z oldgames.sk, kde už je vše nastaveno. V případě problémů lze využít některé ze special keys (zrychlení / zpomalení emulace, zachycení kurzoru myši) či si pohrát s hodnotami v konfiguračním souboru

---ZX Spectrum---

Emulátor: SpecEmu
Verze: 3.1
Zdroj her: cs.speccy nebo zx-spectrum.cz

Asi nejméně problémové je emulovat hry pro ZX Spectrum. Před otevřením hry přes "File" - "Open file" je potřeba jen zkontrolovat nastavení:
 • v Options - Hardware by mělo být "ZX Spectrum 48k", některé novější hry ale vyžadují "ZX Spectrum 128K". 
 • v Options - Tape zaškrnout "Auto tape play/stop" a "Auto load tapes". Pokud chcete vidět úvodní obrazovky, tak odškrtnout "Edge detection" a "Flashload" (zapínat/vypínat zrychlení emulace jde pomocí F1). 
 • v záložce Sound doporučuji zaškrnout "Emulate AY sound on 48k hardware", což v podstatě umožní přehrávat hudbu ve vyšší kvalitě ve hrách, které to podporují.
 • v Input devices - Joystick options se dá zapnout joystick - některé hry se ničím jiným ovládat nedají. 
 • U některých her je nutné taky změnit rychlost CPU (v hlavním okně "Z80" - CPU Speed). 
Emulátor: Spectaculator
Verze: 8.0

Možná ještě lepší volbou je tento emulátor, který je ovšem placený (€12), nicméně nabízí více možností a běží na něm i některé hry, které je komplikovanější spustit na SpecEmu. K dispozici jsou i verze pro iOS a Android

Emulátor: ZXDS
Verze: 2.2.1 / 1.4.0

Dost možná úplně nejlepší emulátor pro ZX Spectrum od tvůrce českých her Patrika Raka, který nabízí některé pokročilé funkce, nicméně je dostupný pouze pro Nintendo DS a 3DS. 

Emulátor: Fuse
Verze: 1.5.6

Varianta pro Mac. 

---Atari 8bit---

Emulátor: Altirra
Verze: 4.01
Zdroj her: Fandal.czarchiv textovek nebo Atarimania

Je nutné sehnat si soubory ROM (ATARIBAS.ROM a ATARIXL.ROM) a ty potom v System - Configure System - Firmware manager přidat. 

Další nastavení by mělo být:
 • "system - profiles" = "XL/XE computer"
 • "system - configure system - computer - system - hardware type" = "600XL/800XL" a "video standard" = "PAL"
 • "system - configure system - firmware - operating system" = "Atari XL/XE OS ver.2" a "BASIC" = "Atari BASIC rev. C". 
 • v některých hrách, hlavně textovkách, nelze zadat některé znaky na klávesnici, což se dá vyřešit v "system - configure system - keyboard" - key press mode" = "Raw keys" a "arrow key mode" = "Map host keys directly".
Poté se už jen přes "File - boot image" otevře soubor se hrou.

Emulátor: Atari800MacX
Verze: 6.0.1

Varianta pro Mac. Opět je nutné hlavně nastavit správné ROM soubory pro Atari XL a Atari Basic. Např. ".xex" soubory s hrami se pak spouští přes Media - Load executable file. 

---Amiga---

Emulátor: WinUAE
Verze: 4.4.0

Po spuštění programu se hned zobrazí jeho nastavení, kde je nutné na kartě Paths nastavit cestu k ROM souborům. Na internetu je třeba hledat výraz "amiga kickstart roms", kdy chceme verzi 1.3. 

Emulátor pak podporuje tzv. "quickstart mode", který najdeme v nastavení - Quickstart. Zde se stačí ujistit, že jako "model" máme "A500" či "A1200" a poté v "Emulated drives - Select image file" vybereme soubor se hrou, který by měl být ideálně ve formátu .ADF nebo .DMS. Pokud máme soubor .LHA, tak se jedná o archív a je třeba pustit workbench (grafické prostředí Amigy) a tam ho rozbalit a pustit. Poté již stačí kliknout na tlačítko Start a to většinou stačí pro úspěšné spuštění hry. Do tohoto menu se pak vrací pomocí F12. 

---PMD 85---

Emulátor: PMD 85 od RM-TEAM
Verze: 2.2.8.301
Zdroj her: pmd85.borik

Podařený emulátor slovenské výroby, kde je ale spuštění her trochu složitější. Na webu je sice návod, ale raději uvedu příklad.

Abychom si to trochu zkomplikovali, tak vyberu hru Willy Walker. V .zip souboru je soubor s kazetou (.ptp) a také důležitý .txt soubor. V něm je uvedeno, že existují dvě verze, takže vybereme tu druhou a zjistíme, že potřebujeme PMD model 2 a novější a že "spuštění" není autorun (nemusíme nic řešit), ale je třeba zadat ještě příkaz "JUMP 0000". V emulátoru tedy dáme ALT+M a vybereme "PMD 85-2". Dále Soubor-Otevřít pásku-vybereme .ptp soubor. 

Dvakrát klikneme na název hry, vybereme "Zastavit na dalším hlavičkovém bloku" a také povolíme rychlé nahrávání (ikonka blesku). Poté do samotného emulátoru napíšeme "MGLD 00" a potvrdíme enterem. MGLD je příkaz pro nahrání a "00" je číslo, které vidíte před názvem hry. Když toto máme, tak zpět v druhém okně dáme "Spustit", načež emulátor vyplodí pazvuky a páska se nahraje. Teď je ještě třeba v emulátoru napsat "JUMP 0000" a hra se spustí. 

Pokud budete chtít spustit hru napsanou v BASICu (v průzkumníkovi pásky uvidíte ">" před názvem hry), tak tam se postup lehce liší - je třeba v nastavení modelu PMDčka zvolit "Vložit ROM modul" a pak v emulátoru místo "MGLD xx" zadat "LOAD xx", nahrajete pásku a nakonec použijete příkaz "RUN". 

---IQ-151---

Emulátor: IQ-151 Java emulátor
Verze: 1.0
Zdroj her: Omikron88

Noční můra. Java emulátor podporuje soubory s hrami ve formátech .WAV (trvá věčnost je nahrát) a .CSW. Jsou dvě možnosti:
 1. Klasický soubor se hrou: File - Open LOAD tape - vyberte soubor. V emulátoru pak zadejte příkaz "MLOAD" a počkejte si. Pokud nahrávání hned skončí nějakou nesmyslnou hláškou, zkuste změnit hodnotu "Tape recorder - Invert signal". Poté, co se soubor nahraje, hru spustíte pomocí "RUN".
 2. Soubor se hrou v binárním formátu: pokud vám předchozí postup nefunguje, zkuste zadat nejprve "BYE", čímž vyskočíte z BASICu. Poté vyberte soubor a zadejte "L". 
Pro některé starší hry je nutné změnit ve File-Settings nastavení "Main module" na "Basic 6". Pozor ovšem na to, že některé hry po nějaké době zamrzají. 

Emulátor: Multiplatformní IOS_GUI
Verze: 1.6

Druhá možnost je tento multiplatformní emulátor. Opět je třeba nejprve nahrát do složky .ROM soubory a to hlavně "48.ROM", bez kterého mi to nefungovalo. Ke stažení různě na netu. Emulátor by se sám měl zeptat, jaké ROMky chce. 

Po spuštění zvolte "Emulace - Platforma - IQ-151 - IQ-151 64KB RAM". V emulátoru byste měli být na Monitoru (pokud ne, zadejte "BYE"). Dále zadejte "L" a vyberte soubor se hrou.

---Sharp MZ-800---

Emulátor: Sharp MZ-800 emulátor od Michala Hučíka
Verze: 1.0.6
Zdroj her: Scav.cz

Volně šiřitelný emulátor od M. Hučíka. Dejte si pozor na to, abyste ho spouštěli přes přiložený .BAT soubor, jinak může zobrazovat hlášky o chybějících knihovnách.

Existují dva typy her:
 1. Psané ve strojovém kódu - méně práce. Poznáte je tak, že si soubor se hrou otevřete třeba v PSpadu tak, abyste viděli HEX kód. Pokud je první bajt "01", pak je hra ve strojovém kódu. Pak stačí pouze emulátor spustit, zmáčknout "C", vybrat soubor se hrou a je to.
 2. Psané v BASICu - tady je to trochu složitější. Poznáte je tak, že první bajt je "05". Nejprve si musíte sehnat soubor s BASICem (hledejte "1z-016.mzf", nebo ke stažení přímo zde). Poté otevřete emulátor, zmáčkněte "C" a vyberte ho - nahraje se BASIC s hláškou "ready". Napište "LOAD" a potvrďte. Emulátor teď vyčkává na nahrání kazety. Zmáčkněte tedy "ALT+C" - Open - vyberte soubor se hrou - Play. Hra se začne nahrávat (můžete urychlit pomocí ALT+M). Až se objeví nápis Ready, stačí napsat příkaz "RUN" a hra se spustí. 
Některé hry vyžadují více volné paměti, jinak zahlásí chybu. Pokud na to narazíte, zadejte ještě před nahráním hry příkaz NEW ON.

Další možnost je, že máte hru na disketě (formát souboru .dsk):
 1. Klikněte pravým tlačítkem myši na obrazovku emulátoru - FD controller - FDD 0 - Mount image - vybrat .dsk soubor
 2. Stisknout "F" pro floppy disk - disketa by se měla automaticky načíst 
 3. Pomocí šipek dolů/nahoru vybrat soubor se hrou a stisknout 2x Enter - hra by se měla načíst


Emulátor: MZ8Emu od Zdeňka Adlera
Verze: 0.099
Ke stažení zde

Existuje ještě placený emulátor, za který chce autor 150 Kč. Výhoda je, že podporuje vytváření snapshotů (quicksavů), i když jsem narazil na problémy u některých her, kdy hra po nahrání nefungovala správně. Na vině je stará, dosud neopravená chyba související se zvukem. To často vyřeší menší finta.

1) Restartujte emulátor pomocí F12
2) Nahrajte BASIC 1Z016
3) Přehrajte nějaký zvuk pomocí příkazu "BEEP" nebo "SOUND 10,10".
4) Nahrajte snapshot

Nahrávání her z disket (formát souboru .dsk):
 1. Otevřete nastavení (Alt + S) - Floppy - do jednotky A: vyberte soubor .dsk - zároveň zaškrnout Enable FDD
 2. Restartujte emulátor (F12)
 3. Pomocí šipek dolů/nahoru vybrat soubor se hrou a stisknout 2x Enter - hra by se měla načíst

---Commodore 64---

Emulátor: VICE
Verze: 3.6.1 GTK3

Stačí spustit přes x64sc.exe, vybrat možnost Smart attach, najít soubor se hrou a zvolit Autostart. Soubory s hrami by měly být ve formátu .d64 nebo .t64. Pokud je na "disku" více her, stačí v okně, kde se vybírá soubor z disku, najít kýženou hru níže v sekci "Image contents" a otevřít ji dvojklikem na její název. Ve settings - display - VIC je vhodné vypnout efekt CRT monitoru (render filter). 

Na stejných stránkách je k dispozici i verze pro Mac. 

---Sord M5---

Emulátor: MAME
Verze: 0.215
Ke stažení zde
Zdroj her

Víceúčelový emulátor původně určený pro arkádové hry (odtud název Multiple Arcade Machine Emulator), dají se na něm ale spustit i hry pro Sord M5. Je třeba si emulátor stáhnout a nainstalovat a poté do složky "roms" zkopírovat potřebné ROMky. Dále jsem si vytvořil složku "games" a nakopíroval do ní soubory s hrami.

Ty lze poté spustit tak, že si ve složce s emulátorem otevřeme příkazovou řádku a zadáme např. příkaz "mame64 m5p -cart2 roms\m5_cart\basicf.zip -cass games\Coalminer.cas" - tímto nahraji BasicF a zároveň spustím hru Coalminer. V tomto případě pak musím ještě pokračovat příkazy 'old"cmt:' a 'chain"cmt:'.

V případě otázek ohledně emulace Sordu je kontaktní osoba Roman Štec.

---Atari ST---

Emulátor: Steem SSE
Verze: 4.0

Emulátor 16 bitového počítače Atari. Obsahuje intuitivní konfigurační wizard. Do složky ROM je nutné přidat vhodné .img soubory (např. "tos162cs.img") a nastavit model "STE". Hry běží buď v barevném, nebo v monochrome režimu (černobílé, ale vyšší rozlišení), což je možno nastavit v záložce "ST Video". Poté je vhodné všechny hry dát do jedné složky a v disk manažerovi přidat nový GEMDOS disk odkazující právě na tuto složku. V případě .msa souborů je nutné je přidat přímo do jedné z mechanik. Po zapnutí emulátoru pak stačí kliknout na tlačítko "Run", zobrazí se plocha s ikonkami a kurzorem myši. Na ploše vybrat "Hard disk" a poté už jít do složky s hrami. Pokud se hra ovládá joystickem, stačí otevřít nastavení joysticku a nastavit joystick na standardní port (vhodné je zvolit, že se joystick aktivuje stisknutím klávesy Scroll Lock - pozor, po zapnutí přestane fungovat myš). 

Pokud je soubor se hrou ve formátu .LZH, tak ho stačí rozbalit např. pomocí 7-zip či WinRARu. 

---Sam Coupé---

Emulátor: SimCoupé
Verze: 1.28

V tomto emulátoru následovníka ZX Spectra je vše již přednastaveno a stačí pouze přes menu otevřít soubor s hrou. Ten je ve formátu .zip nebo .dsk. 

5 komentářů:

 1. Chybí mi tam odpověď na otázku ,,kde vzít soubory s hrami?"📀

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den,
  taťka spustil emulátor mz 800 a od té doby v PC nejsou knihovny, nedá se nic otevřít. Jako by byl PC úplně prázdný.
  Netušíte prosím, co s tím?
  Děkuji :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Těžko říci, potřeboval bych více detailů. Ale spuštění emulátoru by samozřejmě nic takového způsobit nemělo, za tím bude něco jiného. Stahoval to z oficiálních stránek?

   Vymazat
  2. To nevím. Ale problém vyřešila přeinstalace Windowsu.

   Vymazat