pátek 10. ledna 2025

Hra 1031: Videostop (1985)


Videostop
Vývojář: Zdeněk Vodák
Vydavatel: Československá televize
Vydáno 1985 pro ZX Spectrum
Žánr: Hazardní
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Na blogu se vyskytuje již nespočet zpracování závěrečné losovací hry bývalého televizního pořadu Videostop pro různé platformy, nicméně v tomto případě se podařilo dohledat opravdu originál přímo od autora, který hru na ZX Spectru vytvořil pro Československou televizi. 

K dispozici jsou jak neupravované verze (v1 a v2 - liší se ve fontech a výherních cenách), kde se nejprve objeví Megabasic a poté se hra spustí příkazem 'LOAD ""', ale i upravené "fixed" verze, v nichž je tento krok přeskočen. 

Menu

Losování soutěžících

Ceny

Program nebyl určen pro veřejnost, ale měl ho k dispozici pouze autor, proto menu může působit trochu zmatečně. První volba "výběr 3 ze 30" sloužila pro výběr tří soutěžících na začátku pořadu. Jednoduše se jedná o losování čísel 1 až 30, jež se musí nejprve spustit klávesou "S". Účel volby "rozlosování" není úplně jasný, nicméně volby 3, 5 a 0 jsou téměř totožné a jde o samotnou hru. V "zadávání dat" se zřejmě mohly měnit výherní ceny. 

Samotná hra je pak primitivní - na začátku zvolíme "max. získaných bodů", což je v překladu počet pokusů, což odpovídalo počtu bodů, které soutěžící získal v hlavní části pořadu. Poté se na obrazovce točí hodnoty tří kostek a hráč musí stisknout tlačítko (na klávesnici klávesu "7") v momentě, kdy jsou alespoň dvě stejné. Pokud se trefí, tak se počátečních 10 bodů zdvojnásobí, pokud ne, tak se naopak půlí. Pokud trefí tři stejné, tak získá prémii. Výchozími cenami jsou vstupenky, kávovar, gramofon, rádio, vysavač a barevný televizor. 

Nutno říci, že hra není příliš obtížná pokud hráč prokoukne její mechanismy. Hodnoty na kostkách se totiž střídají nikoliv náhodně, ale neustále se "přičítá jednička". Zároveň se po chvilce jedna z kostek zastaví, takže stačí na další kostce trefit stejnou hodnotu, přičemž rychlost střídání není nijak vysoká. Pokud hráč dlouho čeká, tak se zastaví i druhá kostka, což může být teoreticky ještě výhodnější. Pozornost je pak třeba totiž věnovat pouze jedné kostce a trefit jednu ze dvou hodnot, s trochou štěstí se druhá kostka může zastavit i na stejné hodnotě, takže vyhrajeme i bez stisku tlačítka. Risk ale spočívá v tom, že třetí kostka se následně zastavuje automaticky, zřejmě po náhodné době. 

I přes primitivnost hry je nutné uznat, že Videostop měl významný vliv na tuzemskou vývojářskou scénu, kdy se řada autorů pokusila vytvořit vlastní klon a laické veřejnosti sledující televizi zase přiblížil pojem "počítač". Proto ho zařazuji na svůj "must-play" seznam, viz pravý sloupec blogu. 

Miloš Zeman v pořadu Videostop v roce 1990; Zdroj: iVysílání ČT

Tři stejné kostky = prémie

Vítězství!

Verdikt: V tomto případě je to sice originál, ale hodnocení zůstává stejné jako pro ostatní Videostopy. Tohle prostě není zábavná hra a kdekoliv mimo televizní pořad to nefunguje. 
Hodnocení: 1/10

8 komentářů:

  1. Tak já byl z této hry tak nadšený, že jsem si postavil i speciální ovladač z domovního zvonku, jaký byl v televizním pořadu. V mládí jsem soutěž Videostop měl rozhodně raději než třeba Šest ran do klobouku.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak se pochlub, že jsi o hře udělal i video, kde je zvonek vidět :) https://www.youtube.com/watch?v=xcesecrawC8

      Vymazat
  2. Jiří Bernášek11. ledna 2025 v 10:06

    Tenhle titul je svým charakterem značně netypický, a musím přiznat, že jsem se na článek velmi těšil (díky za něj!) Kdybych to psal já, asi bych napsal "nevydáno" protože program se na veřejnost nedostal, a jako vydavatele bych dal Československou televizi, která si to vlastně objednala a vysílala to. Nad hodnocením váhám - na jedné straně je úplná pravda, že jde o hříčku velmi primitivní (jedička sedí), na straně druhé ale jde o kultovní záležitost, která zanechala značnou stopu v celé generaci našich herních tvůrců, a vlastně i televizních diváků obecně, protože jde o průkopnický počin v digitalizaci televizních soutěží u nás. Taková publicita je vzhledem k době vzniku unikátní, takže já bych skoro uvažoval i o "Must play", kvůli tomu významu.

    Význam volby "0. Zkouška" vyplývá z rozhovoru s autorem (https://herniarchiv.cz/interviews/zdenek-vodak/) - potenciální soutěžící si před živým vysíláním mohli hru vyzkoušet, na což si autor připravil nekonečnou smyčku, aby tam nemusel celou dobu sedět a hru opakovaně spouštět.

    A ještě mě napadá - zkusil jsi to nechat dlouho bez mačkání tlačítka? Matně si vzpomínám, že mechanismus hry zahrnoval i jakýsi časový vývoj v podobě zastavování dalších kostek, až po neúspěšný pokus kvůli vyčerpání času. Je to tak, nebo se pletu?

    Díky za zajímavé téma.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Také výchozí počet bodů měl údajně odpovídat bodovému zisku v soutěži (stejně jako počet pokusů)...?

      Vymazat
    2. Pokud dlouho nestiskneš tlačítko, tak se první zastaví druhá kostka a pak se náhodně automaticky stiskne tlačítko. Asi pojistka, aby tam soutěžící nebyl věčnost.

      Vymazat
    3. Na to nenacházím jednoznačné odpovědi! Na jednu stranu Videostop opravdu nemusím, na druhou stranu je nezpochybnitelné, že to inspirovalo řadu tvůrců, kteří to pak sami zkoušeli naprogramovat, o čemž svědčí to množství dochovaných klonů. Kdyby se nenašel originál, tak bych o tom ani neuvažoval, ale jelikož ho tu máme... tak se přikláním spíše k tomu, že ho na ten "must-play" seznam zařadím (achjo). A to i když tam nejsou významné hry jako Flappy či Město Robotů, ale ty jsem tam nedal hlavně z toho důvodu, že jde v podstatě o upravené zahraniční tituly.

      Uvést ČT jako vydavatele, asi to přece jen dává větší smysl. Vydáno/nevydáno - jasně, tady to také skřípe, ale přeci jen "nevydáno" je spíše myšleno jako že ta hra nebyla dokončena (např. Amiga verze 7 Dní a 7 Nocí), zatímco Videostop je dokončený titul, který si mohli hráči zahrát - sice omezený okruh hráčů, ale i tak.

      Dlouhé nemačkání tlačítka funguje jak oba píšete, můžu to doplnit do článku.

      Vymazat
    4. Na "must play" rozhodně nedávat.Nenech se od Jiřího vyviklat.Ta hra není zábavná a ani dobrá .Možná tak na jedno vyzkoušení.Spíše zařadit na seznam titulů pod názvem "rozhodně nehrát"!

      Vymazat
  3. Mně přijde zajímavé to použití Mega Basicu.
    Ten sice není kompilátor, ale bez něj by se to na ZX Spectru tvořilo dost obtížněji, jak právě ukazují různé problémy klonů. Na druhou stranu je vidět, proč se šířeji nepoužíval - distribuci hry v něm vytvořené sám dost komplikuje.

    OdpovědětVymazat