sobota 24. září 2022

Hra 727: Stalker (1992)


Stalker
Vývojář: Vlastimil Veselý (TRIPS)
Vydavatel: Vlastimil Veselý (TRIPS)
Vydáno 1992 pro ZX Spectrum
Žánr: Akční adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Po dvou textovkách z roku 1990 a 1992 tu máme další hru inspirovanou románem Piknik u cesty (1972). Zkušený vývojář Vlasta Veselý (Flappy (1987), Manic Miner (1987), Saboter (1989), Sharp Lemmings (1992) a další) si vyzkoušel tvorbu pro již třetí platformu (kromě ZX Spectra ještě PMD 85 a počítače Sharp). Chtěl navázat na akční adventuru pro PMD 85 3D Mikrotron (1987) od Karla Šuhajdy, hlavním cílem bylo dát dohromady něco v (pseudo) 3D izometrickém pohledu. 

Ujmeme se "stalkera" - hledače artefaktů, který se vydává riskovat svůj život do zakázaného "pásma", kde přistáli mimozemšťané. Naším hlavním cílem bude stejně jako v knižní předloze najít zlatou kouli, jež splní každé přání. 

Kopie hry se zachovala téměř zázrakem, jelikož autor ji kopíroval v počítačovém klubu pouze v průběhu jednoho dne, načež se originální kazeta poškodila. Bohužel v dochované verzi není úvodní obrázek, na kterém byl ležící muž, vztahující ruku ke zmíněné kouli, viz originální náčrtek

Originální náčrtek nedochované úvodní obrazovky; Zdroj: Vlasta Veselý

Začátek hry

První artefakt v inventáři, druhý na zemi

Hlídka mě zastřelila před obchodem

Nákup vybavení

V menu si můžeme zvolit způsob ovládání - joystick, nebo klávesnice, kdy si musíme zvolit klávesy pro otáčení postavy vpravo, otáčení vlevo, dřep-vezmi, pohyb vpřed, hod-ruka. Také tu jsou informace, kde se dozvíme o mimozemských předmětech - artefaktech - které můžeme v pásmu najít a poté je prodat za ceny v rozmezí $10 až $3000, kdy nejcennější jsou "flašky". 

Za získané peníze si v obchodě u překupníka můžeme pořídit vybavení pomáhající nám v našem hledání. Konkrétně si můžeme koupit:
 • matice 10 ks ($10) - lze je házet před sebe, pokud obrazovka problikne, tak se před postavou nachází smrtící pole. Ukazatel počtu matic je v pravé horní části, maximum 99. 
 • štípací kleště ($30) - nutné k překonání plotu. K tomu stačí přijít a stisknout klávesu pro "ruku", načež postava automaticky použije správný předmět.
 • kladivo ($20) - hlouběji v pásmu je oblast ohraničená skleněnými deskami. Ty se dají kladivem rozbít. 
 • vak na předměty ($50) - zpočátku lze sebrat pouze dva artefakty (růžové pole na obrazovce), díky vaku jich postava unese o čtyři více (zelené pole). 
 • ochranná obuv ($800) - eliminuje většinu vražedných políček, ale ne všechny. Jediný předmět, který je nutný k dohrání hry.
 • nádoba na rosol ($5000) - s touto nádobou by měl jít sebrat "ježibabin rosol", čili komodita s nejvyšší výkupní cenou, ale nikdy se mi nepovedlo přijít jak na to (možný bug). 
 • indikátor ($8000) - v pravé dolní části se objeví upozornění v případě, že je v blízkém okolí postavy smrtící políčko.

Kleštěmi jsem udělal díru v plotu

Kladivem rozbíjím skleněnou desku

Tajný úkryt s nejcennějším artefaktem "flaškou"

Teleportační plošinky

Kromě toho najdeme v levém dolním rohu ukazatel naší hotovosti a nad tím počet smrtí postavy. Umírat můžeme donekonečna, na místě našeho skonu zůstane kostra, která nebezpečné místo označí pro další průchod. Vždy se pak narodíme na začátku v jižní části, kde je vydlážděná cesta, po které chodí hlídač. Ten stalkery nesnáší, takže při srážce nás zastřelí, díry v plotu opravuje a pokud neseme artefakty, tak je často agresivní již z dálky. Je proto lepší se mu schovat a nechat ho projít. Zmíněný obchod je v jihozápadním rohu. 

Posledním ukazatelem mezi inventářem a indikátorem je počet jakýchsi dlaždic - těch máme zpočátku deset a další se dají najít různě po mapě. Dají se položit na zem (bohužel jen na určitý typ povrchu), čímž si opět můžeme označit bezpečná políčka. 

Po smrti přijdeme téměř o všechno, zůstanou nám pouze kleště, kladivo, 10 matic a 10 dlaždic. V podstatě tak musíme začít od začátku. 

Jeden z mnoha nedostupných artefaktů

Jak tohle všechno odnesu?

Obraz po hození matice problikl - políčko přede mnou je smrtelné

K tomuto artefaktu se dá dostat pouze z jedné strany, jinak postava spadne do vodního příkopu

Náhled mapy, verze v plném rozlišení na zx-spectrum.cz

Mapa není zase tak rozlehlá, nicméně postava se pohybuje velmi pomalu (zrychlení procesoru v emulátoru hru zrychlí, ale je pak problém s otáčením postavy), takže přejít na druhý konec nějaký čas zabere. Najdeme tu různé typy povrchů, jež se dají rozdělit na bezpečnější - dláždění či hustá tráva - a nebezpečné - v podstatě vše ostatní, včetně bažiny, kde se postava začne pomalu propadat či vody, z níž se obtížně hledá cesta ven a někdy to nejde vůbec. Přes některé prvky jako jsou stromy či barely se nedá projít. 

Dalším důležitým prvkem jsou kulaté teleporty, jež nás přemístí na náhodné místo na mapě, což se dá občas využít k našemu prospěchu, ovšem obecně se jedná o velice riskantní krok, jelikož můžeme skončit rovnou na smrtícím políčku. Nicméně například teleport za dveřmi vedle obchodu nás může přemístit nedaleko zlaté koule. 

Některé vzácné artefakty autor zákeřně umístil tak, že se k nim nedá buď vůbec dostat (např. jsou mezi teleporty) či se nacházejí v podstatě v neviditelném bludišti, kde do cíle vede jediná cesta a všechna ostatní políčka jsou smrtící. To je v podstatě největší problém hry - až přílišné množství pastí a nedostatečné nástroje, jak se s tím vypořádat. 

Zajímavost - speedrun s použitím teleportů, kdy se koupí pouze boty, trvá 4 a půl minuty. 

Bublající louže - že by "ježibabin rosol"?

Zlatý důl!

Indikátor ukazuje, že v blízkosti jsou dvě smrtící políčka

Zlatá koule!

Vítězství!

Verdikt: Simulátor stalkera s mnoha zajímavými mechanismy trochu doplácí na pomalý pohyb postavy a příliš velké množství pastí, resp. míst, kde postava může zemřít. Obtížnost je tedy poměrně vysoká, což přináší frustraci. 
Hodnocení: 4/10

3 komentáře:

 1. Mně říkal l00k, že Stalkera právě kopíroval v mládí ze zapůjčené kazety a udělal jen snapshot hry na disketovku. A ten je bez titulního obrázku. Kazeta obrázek měla. Kdyby měl někdo na kazetě tuto hru s úvodním obrázkem, ozvěte se.

  OdpovědětVymazat
 2. Velmi zaujimava grafika. Vyzera to inspirovane hrou The Great Escape.

  OdpovědětVymazat