úterý 13. září 2022

Hra 722: Something Happened 2 (1992)


Something Happened 2
Vývojář: Peter Machala
Vydavatel: Peter Machala Software (PET)
Vydáno 1992 pro ZX Spectrum
Žánr: Textová adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Nepřímé pokračování Something Happened (1989), které autor věnoval ZX Spectru při příležitosti jeho 10. narozenin. Jakožto programátor John zrovna dokončujeme vynikající hudební program pro počítače Amiga s názvem PUSS a jedeme se s ním pochlubit našemu kamarádu Jackovi, když v tom nás někdo přepadne a disketu s programem ukradne. Naším cílem nebude nic menšího než vypátrání pachatele a pomsta. 

Začátek hry

Doplňování slov

Doplňující obrázky jsou opravdu jednoduché

Mechanismy hry jsou tentokrát poměrně originální, jedná se v podstatě o interaktivní povídku, kdy hra se na určitých místech zastaví a nabídne nám jednu či více odpovědí, ze kterých si musíme vybrat. Odpovědi je ale navíc nutné zkompletovat, jelikož někde chybí pár písmen, někde celá slova. Jakmile větu doplníme, stačí stisknout klávesu "Enter" a příběh pokračuje. 

K úspěšnému uzavření příběhu vede pouze jedna cesta a řada odpovědí směruje jen k více či méně komickým koncům. Tyto "špatné" odpovědi je nutné nevyplňovat, čímž program pochopí, že je nechceme zvolit. Texty jsou navíc doplňovány velice jednoduchými obrázky v dolní části obrazovky. 

Tak tohle bych bez návodu nedal

Matematická úloha zase tak těžká není

Autor asi koukal na film Terminátor

Samotné hádání slov je občas dost těžké, daleko horší jsou ale dva případy tzv. "programovacích hádanek", kdy budeme muset v prvním případě doplnit správně kus BASIC kódu a ve druhém dokonce strojový kód, což je pro některé jedince možná jednoduché, ale pro nezasvěcené hráče se jedná v podstatě o nemožný úkol. Najdeme tu i jednu matematickou úlohu, která ale zase tak těžká není. 

Druhá programovací hádanka

POSTUP HROU
OK, Jack, prídem.
Asi za pol hodiny.
Elegantne zastavíš.
Zavoláš Jackovi.
Choď do 2nd Software House.
Zistíš vstupný kód ich siete.
let b$="2nd Software House"
for a=0 to 65535
let a$=val$(in a)
if a$=b$ then print "Nr: ";a
next a
Pójdeš sa obesiť.
Do toho hausu budeš môct kľudne ísť, ak sa predtým zamaskuješ!
12400
Naprogramuješ PUSS 2.
ld a,(hl)
inc hl
ld h,(hl)
ld l,a
ret
Zavolať Jackovi.
Predsa camcorder!
Vyparíš sa.
Ďakujem, rozhodne áno!
KONEC POSTUPU HROU

Autoportrét autora?

Zločinci byli konečně zadrženi

Vítězství!

Verdikt: Textovka se zajímavým konceptem založeným na doplňování slov. To je ovšem občas problematické, zvlášť v případě dopisování kusů BASIC kódu. 
Hodnocení: 3/10

5 komentářů:

 1. Ta druha hadanka je assembler, cize strojovy kod. BASIC je iba prva hadanka.

  OdpovědětVymazat
 2. Vyberanie hotovosti z bankomatu s Atari Portfoliom je asi vtip z filmu Terminator 2, kde rovnakym pocitacom vyberal John Connor prachy z bankomatu.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak toto ma prekvapilo, ahoj tu je autor a áno, bol to autoportrét. :-D (objavil som vyhľadávač qwant a prvé čo mi napadlo bolo hľadať vlastné meno, tak som tu)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to přeji příjemné vzpomínání a díky za komentáře :)

   Vymazat