středa 24. listopadu 2021

Hra 612: Virus IBM (1991)


Virus IBM
Vývojář: Pavel Müller
Vydavatel: Pavel Müller
Vydáno 1991 pro Atari 8-bit
Žánr: Textová adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Jakožto nadšený vlastník Atari 1020ST se dostáváme do nezáviděníhodné situace, kdy je náš miláček zamořen zákeřným virem jménem VIRUS IBM. Stejně tak jsou na tom tisíce dalších strojů. Naším cílem bude vypátrat jméno padoucha a nahlásit ho FBI. Celá hra se pak odehrává v místě bydliště autora, tedy v Ústí nad Labem. 

Úvodní text se posouvá vertikálně

Začátek hry a příkaz POMOC

O incidentu se dočteme i v různých tiskovinách

Z úvodního textu se dozvíme všechny dostupné příkazy - PROZKOUMEJ, VEZMI, POLOZ, CTI, OTEVRI, ZAPNI, SITUACE, POMOC a INVENTAR. Slova se přitom dají zkracovat na první tři písmena. Opravdu nepříjemný je potom bug, kdy hra padá s chybou pokud zadáme špatně příkaz. Např. pokud napíšeme předmět s méně jak třemi písmeny - "OTE DV" místo "OTE DVE" - a nebo pokud omylem odešleme prázdný příkaz. 

Bez průkazky do Atari klubu nelez!

Postava veksláka nemůže chybět

Některé části jsou buď zabugované nebo nedodělané

Hra se v podstatě dělí na dvě části - v jedné se budeme pohybovat po okolí svého bydliště a Atari klubu, v té druhé zapneme počítač a budeme pracovat s ním. Postupně najdeme různé indicie ohledně podezřelých a možných motivů a to jak v různých tiskovinách, tak v počítači. Nechybí ani klasické luštění kódu podle ASCII tabulky známé z Podrazu 3 (1986). 

Tento systém indicií je ale špatně navržený a jediná spolehlivá stopa je na kazetě, ze které se dozvíme jméno autora antiviru, což je jediný smysluplný motiv. Většinu hry tak vlastně můžeme přeskočit, protože najdeme přinejlepším jen nepříliš užitečné informace a falešné stopy. Mimochodem celý program se po spuštění kazety restartuje, takže pro oznámení pachatele musíme hru rozehrát znovu, což je podivné. 

Na závěrečné obrazovce se dozvíme heslo "32032" do další hry Pomsta Bílé Diskety (1991), kterou jsme tu již měli. 

Mapa

POSTUP HROU
KRATŠÍ VERZE
Prohledal jsem rohožku před bytem (PRO ROH) a našel klíče (VEZ KLI), se kterými jsem si otevřel dveře (OTE DVE), uvnitř prohledal svinčík (PRO SVI) a našel baterku (VEZ BAT). S tou jsem se vydal do temné chodby, kde jsem prohledal koš (PRO KOS) a našel kazetu (VEZ KAZ). Vrátil jsem se do bytu a zapl svůj počítač (ZAP POC). Nahrál jsem kazetu a zjistil, že antivirus prodává Michal Becker (hra se následně restartuje). Stačilo tedy přes počítač oznámit FBI jeho jméno. 
KONEC KRATŠÍ VERZE

DELŠÍ VERZE
Prohledal jsem chodník (PRO CHO) a našel vajgl (VEZ VAJ). Před bytem jsem prohledal rohožku (PRO ROH) a našel klíč (VEZ KLI). Ve schránce (PRO SCH) byl zase časopis Bajt (VEZ BAJ), na kterém byl zajímavý jen titulek (PRO BAJ). Odemkl jsem dveře (OTE DVE), uvnitř prohledal svinčík (PRO SVI) a našel baterku (VEZ BAT), se kterou jsem se vydal do temné chodby, prohledal koš (PRO KOS) a našel kazetu (VEZ KAZ). Na dvoře jsem prohledal harampádí (PRO HAR) a našel šroubovák (VEZ SRO). 

Zapínám počítač v Atari klubu

Menu počítače

Kód podle ASCII tabulky a seznam podezřelých

Ve svém pokoji jsem prohledal stůl (PRO STU) a našel disketu (VEZ DIS). Také jsem prohledal pokoj (PRO POK) a našel průkazku do klubu (VEZ PRU). Šel jsem k parkovišti a vekslákovi dal vajgl (POL VAJ), takže mě pustil dál. Na parkovišti jsem našel časopis Elektronika (VEZ ELE), v němž jsem se dočetl (CTI ELE), že podezřelý je Vojtěch D. Před budovou Atari klubu jsem sebral píšťalku (VEZ PIS) a daroval ji policistovi (POL PIS), za což jsem dostal Zpravodaj (VEZ ZPR), v němž jsem se dočetl (CTI ZPR) o příkazu RUN. Také jsem šroubovákem otevřel bednu (OTE BED) a uvnitř našel nápis (PRO BED), který ovšem nešel přečíst. 

Pokračoval jsem do Atari klubu a Danielovi dal Zpravodaj (POL ZPR). V postranní místnosti jsem prohledal nepořádek (PRO NEP) a našel cartridge (VEZ CAR), pásku (VEZ PAS) a program (VEZ PRO). V hlavní místnosti jsem zapnul počítač (ZAP POC) a nahrál program z HDD - ten byl chráněný kódem podle ASCII tabulky a dozvěděl jsem se jména podezřelých. Pak jsem nahrával postupně programy. "Program" na zničení viru nefungoval. Z děrné pásky jsem se dozvěděl info o motivu. Na cartridge byla jen statistika. Na kazetě jsem ale našel antivirus a jeho autora Michala Beckera, což byl silný motiv (hra se následně restartuje). Disketa byla chráněna heslem "MICHAL". Přes počítač jsem tedy FBI oznámil jméno podezřelého "MICHAL BECKER". 
KONEC DELŠÍ VERZE
KONEC POSTUPU HROU

Falešné stopy

Tohle je ovšem silný motiv

Vítězství !

Verdikt: Pro vyšší hodnocení by to chtělo lépe navrhnout systém indicií a ošetřit chyby. 
Hodnocení: 2/10

Žádné komentáře:

Okomentovat