NHL Coach 2
Vývojář: David Spilka (Datri Software) & Jan Spilka
Vydavatel: Tomáš Darebník
Vydáno 1995 pro Atari 8-bit
Žánr: Sportovní
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno
David Spilka se pokusil i o sportovní manažer ve stylu Fotbalového Trenéra (1988), ATP Tour Simulator (1990) či Suomi World Cup '91 (1991). Jak už název napovídá, vydáme se do americké hokejové NHL, nicméně tým si vybírat nemůžeme a staneme se napevno koučem týmu New York Rangers.
V úvodním menu si vybereme obtížnost od 1 do 9, kdy 9 je nejtěžší (na tuhle obtížnost nebyl můj tým schopný dát ani jeden gól). Hra má také alternativní název NHL Coach 96 a jak se dozvíme v textech, tak existovala i verze "1", která obsahovala nepříjemné bugy a daleko méně hráčů v databázi.
![]() |
Zdá se, že budeme hrát buď za N.Y. Rangers nebo za Pittsburgh Penguins |
![]() |
Tehdejší loga všech týmů |
![]() |
Předchozí verze byla ještě zabugovanější |
![]() |
Volba obtížnosti |
Soutěž neprobíhá jako klasická sezona NHL, ale bojujeme o umístění v tabulce, kde jsou kromě nás ještě čtyři týmy. Před zápasem probíhá nominace, kdy v týmu máme vždy přesně 20 hráčů a do zápasu jich musíme vybrat 7, z toho jednoho golmana.
Každý hráč má svoje číslo, postavení (pozici), techniku (v podstatě kvalita hráče), stav (zraněný, nemocný, zdravý, "super") a hokejku (pravá či levá). Vidět také můžeme historické statistiky jako počet odehraných zápasů, góly, asistence, průměr obdržených gólů a kanadské body.
Do zápasu samozřejmě chceme vybrat hráče s co nejvyšší technikou, ale zároveň musí být fit. Zdá se, že je jedno, jak rozložíme útočníky a obránce - kterých tu je stejně celkově málo a mají podstatě nižší techniku. Velice nepříjemné ale je, že karty hráče vidíme po jedné, takže občas musíme výběr opakovat od znova, jelikož jsme třeba prvního golmana nenominovali a druhý se ukázal jako zraněný. Využít můžeme toho, že pokud nominace nedopadne (schválně nominujeme málo hráčů), tak se proces opakuje, přičemž stavy hráčů se v tom případě vygenerují náhodně znovu. Je také škoda, že pořadí hráčů nelze změnit.
![]() |
Trochu zavádějící, protože vyšší hodnocení má ještě Rod Brind'Amour |
![]() |
Nominace hráčů na zápas |
![]() |
Výsledek zápasu |
![]() |
Odkdy se body počítají na desetinná čísla? |
Zápasy probíhají automaticky a nemůžeme do nich jinak zasahovat. Získávání bodů je podivné - někdy se v tabulce ukazují desetinná místa, jindy naskakujeme do tabulky, kde ostatní týmy již mají body a my začínáme s nulou, takže není šance vyhrát.
Na konci každé "sezony" se vyhodnotí pozice v tabulce a pokud jsme na prvním místě, tak postupujeme a proces se opakuje, dokud po několika postupech nedosáhneme na vítěznou obrazovku, kde se dozvídáme, že jsme dovedli tým až na vrchol a je nám prodloužena smlouva.
![]() |
Konec "sezony" a možnost obchodu s hráči |
![]() |
Kolikrát vám někdo nabídne nejlepšího hráče historie ligy? |
![]() |
Lindros 1 nahrál Lindrosovi 2 aneb duplikáty v akci |
Mezi "sezonami" pak můžeme i prodávat a nakupovat hráče. To je ovšem také velice krkolomná záležitost, jelikož se vždy náhodně zobrazí jeden hráč z celé databáze, takže pokud chceme někoho konkrétního, tak musíme donekonečna losovat. Týmy zároveň nabízejí hráče, které již máme, takže si můžeme koupit třeba 3x Wayna Gretzkyho.
Co se týče databáze hráčů, ta je překvapivě obsáhlá, nicméně ne úplně přesná. Za náš tým sice hrají hráči, kteří opravdu dres Rangers někdy oblékali, ale někteří naposledy v roce 1990. Nejlepší hodnocení mají golman Mike Richter, Mark Messier, Tim Kerr, Mike Gartner a Alexei Kovaljov.
Nejlépe hodnocení hráči celkově jsou pak Rod Brind'Amour, Eric Lindros, Wayne Gretzky, Mario Lemieux a golman John Vanbiesbrouck. Čeští hráči tu jsou samozřejmě také, ale třeba Jaromír Jágr má překvapivě nízké hodnocení na to, jak se mu kolem roku 1995 dařilo.
![]() |
Nejlepší hráč ve hře Brind'Amour s hodnocením 4.859 |
![]() |
Hráči mohou získávat i individuální ocenění |
![]() |
Vítězství! |
Verdikt: Hokejový manažer s překvapivě rozsáhlou databází hráčů. Mezi negativa se ale řadí krkolomné rozhraní, nemožnost jakkoliv zasahovat do zápasů, podivný systém ligy a postupů.
Hodnocení: 2/10
Žádné komentáře:
Okomentovat