úterý 24. ledna 2023

Hra 776: Aven (1993)


Aven
Vývojář: Michal Janáček & Ladislav Schön & Miroslav Hlavička (Scalex)
Vydavatel: Proxima Software
Vydáno 1993 pro ZX Spectrum
Žánr: Akční adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Po logické hříčce Koky (1992) se Michal Janáček vrhnul na daleko ambicióznější projekt. Aven je akční adventura, kterou opět distribuovala Proxima Software a to v balíčku se strategickou hrou Peloponéská válka (1994) za 150 Kč. Grafiku pak udělal L. Schön a povedenou hudbu M. Hlavička. 

Se svým kosmonautem se ocitáme v jakémsi komplexu plném chemických látek, kde na nás na každém rohu číhají nástrahy a obranná zařízení. Úkol je jednoduchý a sice odemknout vstupní dveře a dostat se ven (ze slovního spojení "a ven!" možná pochází název hry). 

Autoři

Začátek hry

V chemickém skladu

Jak se dostat přes kyselinu sírovou?

Pomocí joysticku či klávesnice ovládáme pohyb postavy a střílení, ve druhém případě na klávesách "Q", "A", "O", "P" nalezneme pohyb a pomocí "M" střílíme. Dále využijeme "V" vezmi, "B" polož, "X" změna předmětu, "R" pauza a "K" konec. Bohužel se nedá nadefinovat vlastní rozložení kláves. 

U sebe můžeme mít maximálně tři předměty, obsah inventáře vidíme na levé straně. Aktivní je vždy jen předmět v horním slotu, rotujeme jimi pomocí zmíněného "X". Pokud chceme sebrat nějaký předmět, tak musíme nejprve nastavit prázdný horní slot. Začínáme s holýma rukama, nicméně hned na začátku se nachází laserová puška, kterou budeme potřebovat většinu hry, takže reálně máme místo pouze pro dva předměty a bohužel se tak pro některé budeme muset vracet. 

Zbraň má omezený počet nábojů, ty vidíme vpravo od její ikonky. V komplexu se ale dají najít další, nicméně i tak je nutné šetřit každý náboj, protože nepřátel je tu velké množství. Postava drží pušku napravo, což přináší zajímavé situace, protože často nelze trefit protivníka před sebou, ale je nutné se schovat někam "za roh", aby hlaveň mířila na cíl. 

Najdeme tu i další předměty, např. granát zničí všechny nepřátele na obrazovce, diskety zpřístupní cestu dál, červená pilulka doplní životy, ale nejdůležitější jsou fialová "H" - potřebujeme najít tři a umístit je do poslední místnosti s terčíky (celkem jsou čtyři, jedno už je na místě), načež se otevřou dveře ven (ty stejné, kterými jsme přišli) a zároveň se všude objeví velké množství nepřátel, přes něž se musíme prostřílet. Jsou tu sice i další předměty - nůžky, tužka, sešit, hrníček, klíč, francouzský klíč, ZX Spectrum, lahvičky s chemikáliemi - ty ale pravděpodobně k ničemu neslouží, maximálně se dají položit na vhodné místo, čímž zablokují nepřátele. 

Postava střílí od pravého boku, je tedy nutné si správně stoupnout

Fialovou disketou lze vypnout zraňující pole

Druhé fialové "H"

Cestu na sever nelze odsud zpřístupnit, pokračujeme tedy podle šipky

Komplex je slušné bludiště, často narazíme na různé dveře, které se ale dají většinou rozstřelit. Silová pole lze zničit střelbou do jejích částí u zdi, občas jsou ale tyto z jedné strany schované. Nepříjemné jsou pasti, kdy se na fixních místech zničehonic objeví několik nepřátel a také zavírající se průchody, kdy se za námi zaklapnou dveře. 

Nepřátelé se chovají všichni stejně a prostě se jen snaží dostat nejkratší cestou k nám. Respektive jsou tu i nepohybliví nepřátelé, které také musíme likvidovat, protože při přiblížení nám začnou ubírat životy - jejich stav vidíme vlevo nahoře, hned pod ukazatelem zbývajícího času. Časový limit je tu největším problémem, jelikož na dohrání máme přesně 17 minut a 45 vteřin, což je opravdu málo, nicméně po dlouhém tréningu se dá hra dokončit i za 16 minut (viz můj průchod). 

Za zabíjení nepřátel a vyřešení hádanek získáváme body do skóre, které vidíme ve spodní části obrazovky. Na konci si pak náš výsledek můžeme zapsat do tabulky nejlepších, kdy dostat se na první místo není žádný problém. Pokud na závěrečné obrazovce necháme hru chvíli běžet, tak se spustí demo, kde můžeme vidět vzorový průchod první částí hry, z čehož se dají odkoukat některé triky. 

Nehezká past s raketami z obou stran

Mapa celého komplexu; Autor: Pavero, zx-spectrum.cz

POSTUP HROU
Na jihu jsem sebral laserovou pušku a prostřílel překážky na startu. Pokračoval jsem jihozápadním směrem, přes silová pole jsem se dostal tím, že jsem střílel část u zdi. Překonal jsem přepadení a laser na zdi (ideální je postupovat pomalu a sestřelit ho z dálky) a dostal se do chemického skladu. V západní části jsem sebral NaOH (hydroxid sodný), ve východní fialovou disketu a nakonec na severu si vyměnil zbraň na novou s více náboji. Na jihovýchodě jsem si umístil první fialové H šikovně za dveře (objeví se po průchodu) tak, abych se pro něj mohl později rychle vrátit a prošel zpátky na začátek.

Pokračoval jsem severně, na kaluž H2SO4 (kyselina sírová) použil NaOH a vrátil se pro první fialové H. Vyčistil jsem část na západě (zapamatovat si polohu granátu) a pokračoval cestou, kde byla předtím kyselina. Snažil jsem se sestřelit co nejvíce nepřátel a jakmile mi došly náboje, tak jsem se vrátil pro další zbraň v severovýchodním rohu mapy. Na červené tlačítko jsem použil fialovou disketu, čímž se stal průchod bezpečným. Zbylé diskety jsem zahodil, na severozápadě vystřílel nepřátele a našel druhé fialové H, které jsem spolu s prvním uložil za průchodem s tlačítkem a vrátil se ještě pro granát.

Červená disketa otevře bílé dveře a průchod do poslední místnosti

Zde je nutné umístit fialová "H" doprostřed terčíků

Po umístění všech čtyř se ale objeví obrovské množství nepřátel

Cesta zpět k východu je trnitá

V nadcházející části bylo klíčové, aby mi náboje vydržely až do skladu s další zbraní a červenou disketou. Cesta vedla na sever, kde jsem v místnosti se šipkou doleva zatím nechal třetí H ležet a pokračoval naznačeným směrem, jižně, až k části s podezřelou zdí. Připravil jsem si granát a jakmile vylétly rakety, tak ho použil ke zničení všech nepřátel na obrazovce. Došel jsem do místnosti s dvěma šipkami nahoru a ve východní části zničil silová pole pro přístup do předchozích oblastí. Na severu jsem do fialového počítače vložil červenou disketu a otevřel bílé dveře. Zbylé diskety jsem zahodil a zbraň a granát si odložil v místnosti na severozápadě. Vrátil jsem se východně pro dvě odložené H a jižně do místnosti se šipkou doleva pro třetí H. Všechny jsem měl umístit do terčíků v severozápadní místnosti. Před umístěním posledního jsem si ale ještě sebral granát a novou zbraň v jižní místnosti se dvěma šipkami nahoru. Poté jsem umístil poslední H, čímž se otevřely dveře úplně na začátku, ale zároveň se všude objevilo množství nepřátel. 

Reagoval jsem okamžitým použitím granátu, čímž jsem odrazil první vlnu a získal trochu času. Na západ od místnosti se dvěma šipkami nahoru jsem sebral ještě druhou zbraň (lze jich mít více v inventáři), čímž jsem získal dostatek nábojů pro návrat na start. Trpělivě jsem likvidoval nepřátele a šel nejprve na východ, prošel přes část s červeným tlačítkem, poté na sever a jih, až k východu z komplexu.
KONEC POSTUPU HROU

Konečně východ!

Vítězství!

Zápis jména

Tabulka nejlepších

Verdikt: Dobrá akční adventura, lepší by bylo prodloužit časový limit, nebo ho ponechat, ale vyškrtnout závěrečnou část, kdy je nutné se prostřílet přes zástupy nepřátel zpět k východu. Také hádanek by mohlo být o něco více a nepřátelé by se od sebe mohli lišit chováním. 
Hodnocení: 5/10

Žádné komentáře:

Okomentovat