úterý 26. prosince 2023

Hra 905: Kletba Jižní Země (1993)


Kletba Jižní Země
Vývojář: Radim Maděra & David Janeba & Pavel Zábrodský & Vlastimil Vaněk
Vydavatel: Draconix
Vydáno 1993 pro Atari ST
Žánr: Textová adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Nedokončeno

Kletba Jižní Země je ambiciózní textovka pro šestnáctibitové počítače Atari ST od týmu Draconix. Ke hře je přiložen textový dokument, v němž se dočteme např. to, že máme co do činění s verzí 1.21, v níž jsou opraveny některé chyby, že se na hře pracovalo více než rok, že úvodní obrázek draka a ten ze závěrečné obrazovky stáhli autoři z internetu či že zvuky mečů jsou převzaty ze hry Barbarian (1987) od Palace Software. Nechybí ani poděkování mnoha lidem, kteří poskytli pomoc a oznámení další hry s pracovním názvem Had

Logo Draconix je obrázek draka Šmaka od K. Millera z neznámé hry

Zlověstná silueta hradní věže

Autoři

První stránka příběhu

Příběh je rozepsaný na několik obrazovek. Na hradě panovnického rodu Jesquanie se chystala svatba, králův jediný syn rytíř Roy si měl brát krásnou princeznu Eleanoru de Eastwood, jedinou dědičku Severní země. Den před svatbou ale zlý černokněžník Black Highbrook unesl princeznu na svůj hrad do Jižní země. Naším cílem bude v roli Roye zlikvidovat černokněžníka, osvobodit princeznu a po cestě možná i získat nějaký ten poklad. 

Na začátku hry se ocitáme na nádvoří hradu, ze kterého zbyla už víceméně jen obrovská věž. Nemáme žádné vybavení, jelikož jsme o něj během naší cesty přišli. Zbyla nám pouze plátěná košile a kalhoty. Na splnění úkolu máme časový limit 24 hodin, jelikož potom se uskuteční svatba princezny s černokněžníkem, což znamená konec.

Začátek hry

Slovník příkazů

Zklamal jsem

Opilec mi poskytl první stopu ohledně lektvaru smrti

Ovládání je vysvětleno v úvodních textech a během hry si lze kdykoliv vyvolat SLOVNIK se všemi dostupnými příkazy. Těch je 53, nicméně najdeme tu některá synonyma. Výčet je následující: BOUCHNI, ČTI, DARUJ, DEJ, DIR, JEZ, LOAD, NABER, NABÍDNI, NALIJ, NAPLŇ, OBLÉKNI, ODEMKNI, ODHÁZEJ, ODKLIĎ, OTEVŘI, PIJ, PLÁCNI, POHNI, POLIJ, POLOŽ, POSTAV, PROZKOUMEJ, PŘEČTI, ROZSEKEJ, ROZBIJ, ROZLOM, ŘEKNI, SAVE, SEBER, SFOUKNI, SNĚZ, STISKNI, STLAČ, SVLÉKNI, UDEŘ, UHAS, UHOĎ, UTRHNI, VEZMI, VHOĎ, VYPIJ, VYTRHNI, ZABIJ, ZAKŘIČ, ZAMKNI, ZAPAL, ZAÚTOČ, ZAVOLEJ, ZAVŘI, ZAŽEHNI, ZHASNI, ZMÁČKNI. 

To ovšem není vše. Pomocí klávesy "PageDown" zobrazíme obsah inventáře, "Home" ukáže naší oblečenou zbroj, "PageUp" (nebo příkaz POMOC) zobrazí nápovědu, což překvapivě na některých místech opravdu pomůže, CAS zase ukáže zmíněný časový limit. 

Příkazy se píší malými písmeny bez diakritiky, přičemž slova se dají zkracovat, ale není konzistentní na kolik znaků. Zatímco u většiny fungují první tři, občas je nutné napsat čtyři a některé příkazy musíme napsat celé jako např. SLOVNIK. Alternativně se příkazy dají vyvolat klávesami F1 až F10 a Shift+F1 až F10. Často je nutné upřesnit u předmětu přídavné jméno, např. POLOŽ ZLATÝ KLÍČ či OBLÉKNI ŽELENÉ RUKAVICE. 

Pohybovat se můžeme klasicky na "S", "J", "V", "Z", nahoru, dolů, ale i na "SZ", "SV", "JZ", "JV". Toto můžeme buď klasicky vypisovat, či lze využít numerickou klávesnici, kdy "-" je nahoru a "+" dolů, případně kurzorové šipky. Dostupné směry vidíme na navigační růžici v pravém dolním rohu obrazovky, kdy žlutá barva naznačuje dostupné směry a červená značí že průchod je zahrazen odstranitelnou překážkou. 

Výsledek soubojů závisí na vybavení, ale hlavně na náhodě

Jiná cesta do sklepa nevede

Zkoušet zobrazovat nápovědu se občas vyplatí

Kvůli jednosměrným průchodům je navigace po hradě otravná

Hradní komplex se dá rozdělit na pět podlaží - sklep, přízemí se vstupní halou, první patro, téměř prázdné druhé patro a nejvyšší patro, kde najdeme princeznu s černokněžníkem. Pohyb je ztížen jednosměrnými průchody, kdy se za námi vždy zavře průchod a zpět se nedostaneme. Musíme tedy bohužel chodit "dokola" a někam dojít chvilku trvá. 

Kromě klasické adventurní části tu najdeme i několik soubojů s nepřáteli. Na ty můžeme zaútočit, přičemž musíme vždy specifikovat zbraň, kterých tu je několik druhů - např. ZABIJ VOJAKA KOPIM. Výsledky útoku mohou být tři - zabijeme nepřítele, on zabije nás, nebo odrazíme jeho útok a můžeme to zkusit znova. V tomto případě záleží z velké části na náhodě čili je moudré si hru vždy uložit. Svoje šance můžeme zvýšit i lepším vybavením, to si musíme nejdříve obléct a ještě dříve ho musíme někde ve věži najít. Může jít o kroužkovou košili, kožené kalhoty, ale i o nákoleníky či náloketníky. Jak přesně toto zvyšuje naše šance během souboje či jaké jsou rozdíly mezi zbraněmi však zůstává menší záhadou ukrytou v kódu hry. Hned na začátku najdeme i vak, který zvýší kapacitu našeho inventáře na 25 předmětů. 

Souboje nejsou jediná věc, kde záleží na náhodě. Najdeme tu i další případy, kdy jde asi jen o štěstí, např. v jedné části se nachází padající strop, kdy buď dokážeme uskočit, nebo ne. Ve druhém patře narazíme na zlodějského skřeta, který má pět životů a při každém setkání nám ukradne jednu náhodnou věc, což může být i zbraň a s trochou smůly nám sebere vše, čím ho dokážeme zlikvidovat. Proto je dobré hru často ukládat. 

Kromě hledání lepší výzbroje budeme také pátrat po klíčích, jež nám umožní otevřít průchody dál, až k černokněžníkovi. Během našeho putování získáme vědomosti o lektvaru smrti, což je jediný způsob, jak našeho hlavního soka zneškodnit. K jeho přípravě budeme potřebovat 20 ingrediencí, jejich seznam budeme dávat postupně dohromady z několika různých zdrojů, např. ze zažloutlého pergamenu či od umírajícího faráře. Přísady zahrnují tak trochu očekáváné věci jako třeba netopýří pařát, hadí ocas či muší nohy, ale také méně očekávané jako zrezivělou vidličku či banánovou slupku, až po záhadné názvy typu "dlach choog" či "bleb kwach", kdy až po jejich prozkoumání zjistíme, že se jedná o brouka, respektive květinu. Některé tyto ingredience se prostě jen někde válí na zemi, v dalších případech musíme vyřešit nějakou hádanku jako třeba polít maso jedem, hodit ho vlkovi a z jeho mrtvoly vytrhnout chlup. V nejvyšším patře pak u ohniště postavíme kotlík s vodou a postupně do něj vše naházíme. 

U stejného ohniště najdeme i džina, který nám po osvobození z láhve nabídne splnění dvou přání. Na výběr jsou tři možnosti - přinesení chybějící ingredience, otevření brány do čarodějovy komnaty a zapálení ohně v ohništi. S přehledem nejvíc užitečná je první volba, protože shánění přísad může být občas obtížné. Získat tak od něho můžeme dvě ingredience. 

Za zmínku stojí i hezká hudba hrající na obrazovce s názvem hry a samplované výkřiky během boje a smrti. Stejně tak při využití zmíněného systému nápovědy se můžeme doslechnout odpovědi, které autoři namluvili. Atmosféra hry je ponurá a události ve hře někdy až morbidní. 

--------------------
Poznámka k nedokončení hry:

I když jsem u Kletby strávil velké množství času, tak jsem jí (zatím) nebyl schopný dokončit. Poprvé jsem ji začal hrát v létě tohoto roku, ale došel mi čas a musel jsem přeskočit na jinou hru, abych dodržel tempo 12 článků měsíčně. Bohužel program byl tak nabitý, že jsem ji neustále odkládal a nakonec skončila jako poslední hra roku. Nebylo již kam ustupovat. Při dalším rozehrání jsem opět pokročil o notný kus dopředu, ale k mé frustraci mi opět došel čas a musím ji znovu, tentokrát už asi na dlouho, dát k ledu. 

Přitom je dohrání možná otázka minuty. V kotlíku už vařím 17 ingrediencí z 20. Nenašel jsem zatím tygří tesák, hlk sekos (druh trpaslíka) a goowar gzal (dřevěný čtverec). Pro získání dvou ingrediencí můžu využít džina z láhve, v podstatě tedy stačí najít jednu z těchto tří věcí, uvařit lektvar a nalít ho černokněžníkovi do chřtánu. Hra není těžká, ale je docela komplexní a rozsáhlá a nedokázal jsem zatím vše prozkoumat. 

Chovám určitou naději, že někdo z vás, čtenářů, se do hry vrhne a dokáže jí dohrát. Opravdu bych chtěl vidět závěrečnou obrazovku. Dal jsem alespoň dohromady mapu a obsáhlý návod spolu s poznámkami ohledně chybějících ingrediencí a mých teorií. Dávám také ke stažení savestate pro emulátor Steem 4.x, kde jste u ohniště a chybí právě zmíněné tři ingredience. Pište prosím pokud máte kontakty na autory, třeba by také mohli pomoci.

Nedokončená mapa

NEDOKONČENÝ POSTUP HROU
ZAČÁTEK PRVNÍ ČÁSTI - VYBAVENÍ, KLÍČE, SEZNAM INGREDIENCÍ A CESTA K ČERNOKNĚŽNÍKOVI
Nejprve jsem si trochu vylepšil vybavení. Sebral jsem velký vak (VEZ VAK), čímž jsem si zvětšil kapacitu inventáře na 25 předmětů. Svlékl jsem ze sebe plátěnou košili (SVL KOS) a kalhoty (SVL KAL). Ve vstupní hale jsem našel válečné kopí (VEZ KOP), prohledal lavice (PRO LAV) a oblékl kroužkovou košili (OBL KOS). V tmavé chodbě více severněji jsem prohledal brnění (PRO BRN) a oblékl kožené kalhoty (OBL KAL), v další chodbě na západě se nacházely kožené boty (OBL BOT). Směrem na východ jsem našel i koženou čepici (OBL CEP) a kožené rukavice (OBL RUK). 

V ubytovací komnatě jsem prohledal postel (PRO POS) a noční stolek (PRO STO) a našel svíčku (VEZ SVI) a kožený měch s rumem (VEZ MECH), který jsem daroval starému opilcovi na východě (POL MECH) a zjistil, že pán hradu se dá zabít pouze lektvarem smrti. V prostorné místnosti jsem našel mosazný klíč (VEZ KLI). Uložil jsem hru a na SZ této oblasti jsem zabil vojáka kopím (ZAB VOJ KOP), prohledal ho (PRO VOJ) a vzal velký meč (VEZ MEC). 

Přes hradní ochoz jsem došel k černým dvířkům a odemkl je mosazným klíčem (ODE DVI; OTE DVI; POL KLI). Uvnitř jsem prohledal polici (PRO POL) a ve džbánu (PRO DZB) objevil perleťový klíč (VEZ KLI). Přes ochoz jsem se vrátil do prostorné místnosti a odemkl vrata perleťovým klíčem (ODE VRA; OTE VRA; POL KLI). V pokoji jsem stiskl tlačítko (STI TLA) a propadl se dolů. Sebral jsem dýku (VEZ DYK) a předal ji přikovanému muži (DEJ DYKU MUZI), za což jsem se dozvěděl ingredience do lektvaru. U krbu jsem našel (PRO KRB) bronzový klíč (VEZ KLI) a u trůnu (PRO TRU) železný krunýř (SVL KOS; OBL KRU). Zapálil jsem svíčku (ZAPAL SVI OHN), v konírně zapálil seno (ZAPAL SENO SVI), zhasl svíčku (ZHASNI SVI), prohledal popel (PRO POP) a našel diamantový klíč (VEZ KLI). V nedaleké chodbě jsem objevil truhlu (PRO BRN; OTE TRU; PRO TRU) a získal dva náloketníky (OBL LEV NAL; OBL PRA NAL). V šeré místnosti jsem odešel po schodech nahoru a vrátil se tam, kde jsem se propadl. Tentokrát jsem pokračoval po schodech nahoru. 

Easter egg

Umírající farář mi prozradil několik přísad do lektvaru

Otravný skřet - zloděj má pět životů

V hudebním salonku jsem prohledal pianino (PRO PIA) a oblékl železné boty (SVL BOT; OBL ZEL BOT). Na SZ jsem zabil Turka (ZAB TUR KOP) a prošel ochozem až úplně na druhý konec, kde jsem prohledal hromadu smetí (PRO SME) a našel zlatý klíč (VEZ KLI). Vrátil jsem se kousek zpět do jídelny a cestou se ještě převlékl do železných kalhot (SVL KAL; OBL ZEL KAL). Cestou na sever jsem otevřel skříň (OTE SKR) a pokračoval na sever, kde jsem ve fontánce (PRO FON) objevil stříbrný klíč (VEZ KLI), s nímž jsem odemkl nedaleké dveře (ODE DVE; OTE DVE; POL STR KLI) a tím průchod do sklepa. Na jihu jsem pak odemkl další dveře s bronzovým zámkem (ODE DVE; OTE DVE; POL BRO KLI) a tím průchod zpět do vstupní haly. 

Pokračoval jsem na západ, prohledal hromadu knih (PRO HRO) a v sešítku (CTI SES) našel další přísady do lektvaru. V další místnost jsem na stolku (PRO STO) našel černou knihu (PRO KNI) a z jediného listu (CTI LIS) zjistil, že pro vytvoření lektvaru potřebuji nad ohněm svařit 20 ingrediencí. V písárně se podezřelá věc (PRO VEC) ukázala jako zažloutlý pergamen (CTI PER) s dalšími ingrediencemi. Prohledal jsem stoly (PRO STO), sebral krumpáč (VEZ KRU) a prokopal nedalekou zeď (ZNIC ZED KRU; POL KRU). Prošacoval jsem mumii (PRO MUM), její šaty (PRO SAT) a na útržku se dočetl (CTI UTR) další přísady. Otevřel jsem truhlu (OTE TRU) a uvnitř objevil (PRO TRU) v haraburdí (PRO HAR) dřevěný klíč (VEZ KLI), dva nákoleníky (OBL LEV NAK; OBL PRA NAK) a železné rukavice (SVL RUK; OBL ZEL RUK). 

Vrátil jsem se do hradní kaple, z oltáře (PRO OLT) sebral kalich (VEZ KAL), ve zpovědnici našel umírajícího faráře (PRO ZPO), dal mu napít (DEJ KALICH FARARI) a dozvěděl se zbývající přísady do lektvaru. Dveře na JZ jsem rozbil mečem (ROZB DVE MEC), čímž jsem zpřístupnil schody do 2. patra. Zde je dobré si hru uložit. V tomto místě se nacházel skřet s pěti životy. Stačilo chodit mezi dvěma obrazovkami a pokaždé, když se objevil, na něho zaútočit (ZAB SKR MEC). Skřet vždy ukradl jednu náhodnou věc z inventáře a občas to mohla být i zbraň. Po jeho smrti jsem vzal zpět ukradené věci.

Na severu jsem vyšel nahoru do nejvyššího patra a odemkl bránu (ODE BRA; POL DIA KLI). Prohledal jsem ohniště (PRO OHN), otevřel skleněnou láhev (OTE SKLE LAHE) a vypustil tajemného ducha, který mi slíbil splnit dvě přání vyslovením slova "ADEZIROX". Prozkoumal jsem břicho Budhy (PRO BRI) a stiskl skryté tlačítko (STI TLA), čímž jsem otevřel průchod do místnosti s princeznou a černokněžníkem. Dovnitř jsem však zatím nechodil, protože bylo na čase připravit lektvar. 
KONEC PRVNÍ ČÁSTI

Džin z lahve poskytuje pomoc

Princezna!

Tak dobře, opravdu bude potřeba lektvar...

ZAČÁTEK DRUHÉ ČÁSTI - SHÁNĚNÍ INGREDIENCÍ PRO LEKTVAR
Pro lektvar je potřeba celkem 20 ingrediencí. Kdo/co nám je prozradí a jejich výčet:
přikovaný muž: hadí ocas, dlach choog (ošklivý brouk), medvědí čelist, vlčí chlup
poznámkový sešítek: komáří křídla, tygří tesák, pravidelný střep taaroh xoodus (pravidelný střep)
zažloutlý pergamen: prasečí pazneht, kravský roh, muší nohy, hlk sekos (druh trpaslíka), kočičí vous
útržek z mumie: netopýří pařát, žabí stehno, goowar gzal (dřevěný čtverec)
umírající farář: bleb kwach (květina), smrková větvička, zrezivělá vidlička, banánová slupka, chlch zool (zvířátko)

Rozdělení podle pater:
1. patro: netopýří pařát, muší nohy, žabí stehno, kočičí vous, medvědí čelist, taaroh xoodus (pravidelný střep)
vstupní hala: bleb kwach (květina), vlčí chlup, kravský roh, komáří křídla, prasečí pazneht, smrková větvička, zrezivělá vidlička
sklep: dlach choog (ošklivý brouk), hadí ocas, banánová slupka, chlch zool (zvířátko)
neznámo kde: tygří tesák, hlk sekos (druh trpaslíka), goowar gzal (dřevěný čtverec)

Z nejvyššího patra jsem se vrátil do čtvercové komnaty v 1. patře. V potemnělé chodbě na západě jsem prohledal sukno (PRO SUK), díru (PRO DIR), výklenek (PRO VYK) a našel netopýří pařát (VEZ PAR). V JZ rohu jsem prohledal bustu (PRO BUS) a našel plácačku na mouchy (VEZ PLA), s níž jsem poblíž čtvercové komnaty zabil mouchu (ZAB MOU PLA; POL PLA) a utrhl muší nohy (UTHRNI NOHY; VEZ NOH). Odemkl jsem sklad zbraní (ODE DVE; OTE DVE; POL ZLA KLI), uvnitř otevřel skříňku (OTE SKR) a sebral těžkou sekeru (PRO SKR; VEZ SEK). Po ochozu jsem došel až do jídelny, prohledal stoly (PRO STO) a vzal kotlík (VEZ KOT). V místech, kde jsem předtím našel černou knihu, jsem prohledal police (PRO POL) a našel skleněnou kouli se žábou (VEZ KOU), kterou jsem severně od jídelny u kočky položil (POL KOU), rozbil (ROZB KOULI), sebral žabí stehno (VEZ STE) a spící kočce vytrhl kočičí vous (VYTRHNI VOUS; VEZ VOUS). U fontánky jsem do kotlíku nabral vodu (NAPLN KOTLIK VODOU), uložil hru a pokračoval na západ přes padající strop (přežití je pravděpodobně náhoda). V troskách (PRO TRO) jsem objevil medvědí čelist (VEZ CEL). V místnosti jsem polil rozpálený monolit vodou (POLEJ MONO KOTL) a získal pravidelný střep taarooh xoodus (VEZ STR). Cestou zpět do jídelny jsem opět naplnil kotlík vodou (NAPLN KOTLIK VODOU). 

Vylezl jsem do 2. patra, na jihu odházel kameny (ODHAZEJ KAME), prohledal je (PRO KAM) a našel křesadlo (VEZ KRE). Vrátil jsem se k ohništi v nejvyšším patře, rozdělal oheň (ZAPAL OHN KRE; POL KRE), postavil kotlík s vodou (POSTAV KOTLIK OHN) a vytvořil tak základ pro lektvar. Postupně jsem do kotlíku naházel zatím získané přísady (VHOD PARAT; VHOD NOHY; VHOD STEHNO; VHOD VOUS; VHOD CELIST; VHOD STREP). Vrátil jsem se do jídelny v 1. patře a odtud po schodech do vstupní haly. 

Jestli uskočíme závisí opět na náhodě

Začínáme s vařením lektvaru

Poprava v mučírně

Pokračoval jsem do nádherného pokoje, kde jsem na stole (PRO STU) vzal seschlou květinu neboli bleb kwach (PRO KVE; VEZ KVE), malou lahvičku s jedem (VEZ LAH) a na talíři (PRO TAL) maso (VEZ MAS). Polil jsem maso jedem (POLIJ MASO LAHV), otevřel dveře na jihu (OTE DVE) a hodil návnadu vlkovi (POL MASO). Jakmile zdechnul, tak jsem mu vytrhl vlčí chlup (VYTRHNI CHLUP; VEZ CHLUP) a rychle odtud zmizel. V šestirohém pokoji jsem vše prohledal (PRO KOST KRAV; PRO LEBK; PRO OBRA) a našel ulomený kravský roh (VEZ ROH) a komáří křídla (VEZ KRI). Více na jihu jsem ve vstupní hale prohlédl kožený ušák (PRO USA) a sebral prasečí pazneht (VEZ PAZ), na nádvoří hradu pak čekala smrková větvička (VEZ VET). V prostorné místnosti zbývalo sebrat zrezivělou vidličku (VEZ VID). V prázdném pokoji jsem stiskl tlačítko (STI TLA) a dostal se do sklepa. 

Na chodbě s truhlou jsem v hadru (PRO HADR) objevil podivné zvířátko chlch zool (PRO ZVI; VEZ ZVI). U vinných sudů jsem rozbil dubový sud sekerou (ROZB SUD SEKE), a v troskách (PRO TRO) našel ošklivého brouka Dlach Choog (PRO BRO; VEZ BRO). V místnosti dozorce číhal v křesle (PRO KRESLO) had, jehož jsem rozpůlil (ZAB HAD MEC) a vzal hadí ocásek (VEZ OCA). V mučírně jsem prohlédl malou šibenici (PRO MAL SIBE), stiskl páku (STI PAK), ve španělských botách (PRO SPAN BOT) našel banánovou slupku (VEZ SLU) a odešel.

Vrátil jsem se do nejvyššího patra a zbývající ingredience naházel do kotlíku (VHOD KVET; VHOD CHLUP; VHOD ROH; VHOD KRIDLA; VHOD PAZNEHT; VHOD VETVICKU; VHOD VIDLICKU; VHOD BROUKA; VHOD OCASEK; VHOD SLUPKU; VHOD ZVIRATKO)
KONEC DRUHÉ ČÁSTI

chybí:
tygří tesák - v loveckém salonku není?
hlk sekos = druh trpaslíka (kde? možná čtvercový předmět ve čtvercové místnosti v 1. patře? rozlomit?)
goowar gzal = dřevěný čtverec (kde? odměna u čtyř obdélníků? spojitost s nevyužitým dřevěným klíčem?)

REKNI ADEZIROX - 2 přání = možno získat 2 ingredience
co znamená nápis u čtyřech obdélníků? Třeba tam něco položit? v nápovědě zmíněné žezlo? 
jak zabít obrovského ptáka? musí za ním něco být jinak by diamantový zámek byl k ničemu
je potřeba víno ze sklepa? jak ho nabrat? 
KONEC POSTUPU HROU

Co přinést?

Zdá se, že jsem někde minul železnou helmu?

Jak projít přes supa?

Džin teoreticky může přinést dvě chybějící ingredience

Verdikt: Komplexní a rozsáhlá textovka se souboji. Uvítal bych více transparentnosti ohledně toho, jaký vliv má vybavení na výsledky bojů a častěji dostupnou nápovědu, protože získání některých ingrediencí do lektvaru není jednoduché. 
Hodnocení: 5/10

1 komentář:

  1. No, právě ty souboje budou u mě kámen úrazu. A písmenka jsou taková jakoby hodně nečitelná - takže si asi nechám zajít chuť a je to taky pro Atari ST a ten emulátor je taky divnej.

    OdpovědětVymazat