čtvrtek 9. listopadu 2023

Hra 889: Tupoua (1993)


Tupoua
Vývojář: Lukáš Rachůnek
Vydavatel: Spirit
Vydáno 1993 pro ZX Spectrum
Žánr: Textová adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Po Agent Toast (1992) vydal autor další textovku doplněnou obrázky. Tentokrát se vžijeme do role programátora Samuela Simona, který se svým kolegou Keithem Paperbackem objevil zmínku o pokladu ukrytém na tichomořském ostrově Tupoua. Náš kamarád však musí dokončit svůj hudební program, a tak se na ostrov vydáváme vrtulníkem sami.

Příběh #1

Příběh #2

Obrázek opravdu odpovídá mapě ostrova

Začátek hry

Pomocí kláves "8" a "9" se pohybujeme v menu a pomocí "0" vybíráme. Z příkazů je k dispozici kromě S, J, Z, V, N, D už jen VEZMI, PROZKOUMEJ a POUŽIJ. Už to dává tušit, že hra nebude příliš obtížná. Pod menu s příkazy vidíme vždy velmi jednoduchý obrázek aktuální obrazovky. Velikost inventáře naštěstí není omezena. 

Celá hra se odehrává na zmíněném ostrově, přičemž začínáme na pláži u svého vrtulníku. Většinu ostrova pokrývá prales, najdeme tu však i pár domorodých vesnic a jejich obyvatele, např. náčelníka Velkou hubu. 

Ve vesnici Guma žije náčelník Velká huba

Duch požaduje vejce natvrdo

Poklad nalezen

Pomstychtiví domorodci odtáhli můj vrtulník na dno jezera

Po dokončení se dočkáme animovaného outra, kdy vidíme náš odlétající vrtulník, jízdu autem a přípitek s další osobou (Keith či naše milá). Na závěrečné obrazovce se zobrazí mapa podzemních chodeb pro hru "Keith Paperback a Jeskyně Smrti", která se buď nedochovala, nebo ani nikdy nevyšla. 

Mapa

POSTUP HROU
Ve vesnici Guma jsem vzal tužku, v pralese provaz, na břehu moře prohledal tabákové pole a našel dýmku. U úpatí hory jsem použil provaz, vylezl nahoru, prohledal ptačí hnízdo a objevil vejce. Slezl jsem dolů do jeskyně, duchovi dal tužku a zjistil, že chce vařené vejce. Ve vesnici Osea jsem daroval dýmku a vzal zlatou masku. Tu jsem zase daroval ve vesnici Itt, sebral rýč a rostlinu Nguda, použil vejce a sebral vejce natvrdo

Vrátil jsem se k duchovi v jeskyni, daroval mu vejce, sebral mapu, použil ji a našel keřík na břehu moře. Rýčem jsem vykopal nejprve jámu a poté truhlu s pokladem, kterou jsem sebral, prozkoumal a vzal i vypadlý papír s mapou. Když jsem se chtěl vrátit k vrtulníku, zjistil jsem, že zmizel. Našel jsem ho na dně jezera a když jsem vylézal zpět z vody, nabídl mi duch pomoc. Sebral jsem recept a vydal se do vesnice Guma, kde jsem ho ukázal náčelníkovi, použil jsem rostlinu Nguda, vzal jídlo kusu a donesl ho duchovi v jeskyni. Zpět u jezera jsem vrtulník nastartoval pomocí klíčů a odletěl domů. 
KONEC POSTUPU HROU

Odlet vrtulníkem

Animované outro

Vítězství!

Mapa do hry Keith Paperback a Jeskyně Smrti

Verdikt: Oproti předchozí autorově hře Agent Toast (1992) jde spíše o menší krok zpět - obrázky jsou o něco méně detailní a hra je snad i o něco kratší. 
Hodnocení: 3/10

Žádné komentáře:

Okomentovat