pátek 30. června 2023

Hra 838: Mona Lisa (1993)


Mona Lisa
Vývojář: Radomír Danenberger
Vydavatel: D.. Adventure
Vydáno 1993 pro Atari 8-bit
Žánr: Textová adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Další z mnoha textovek R. Danenbergera, kterou autor prodával za 15 Kč. Opět je program rozdělen na dvě části, kdy v té první nalezneme dodatečné informace, včetně příběhu a tabulky nejlepších tuzemských textovek podle autora, tentokrát pro období květen 1993. 

Odpočíváme na Floridě, když v tom nás kontaktuje sběratel s "šílenou nabídkou" 5 milionů USD za Mona Lisu. Přerušujeme tedy naši dovolenou a vydáváme se do Paříže, abychom v Louvru tento slavný obraz ukradli a odvezli do USA. 

Příběh

Tabulka nejlepších tuzemských textovek podle autora

Začátek hry a příkaz SLOVNIK

Při hraní můžeme použít SLOVNIK, který nám vypíše dostupné příkazy. Jedná se o PROZKOUMEJ, VEZMI, POLOZ, POUZIJ, RADA, INVENTAR, EXIT (zobrazí dostupné východy), nicméně další se objevují postupně až ve chvíli, kdy jsou potřeba, což je trochu podraz. Použít tedy můžeme ještě POSAD SE, TAXI, NASTUP a CEKAT, přičemž slova se mohou zkracovat i na méně jak tři písmena. 

Abychom zjistili, kam vlastně můžeme taxíkem odjet, tak musíme nejprve zjistit jména lokací. To lze buď z novin, nebo rozhlédnutím se z našeho hotelového balkonu. Kromě hotelu prozkoumáme slavná místa jako je třeba Eiffelovka, Louvre, Notre Dame, Champs Elysées a další. 

Co si představujete pod pojmem nábytek? Některá slova musíme hádat

Šroubovák přilepený na kabátu? No jasně

V novinách se dočteme o lokacích pro taxík

Nepříjemné je, že texty neuvádějí všechny předměty na obrazovce, a tak třeba musíme uhodnout, že když je v našem pokoji nábytek, tak lze prozkoumat také židle či skříň. Je tu slepý konec, do kterého je velmi snadné spadnout a to když nejprve ukradneme obraz a až poté se vydáme zpět na hotel, abychom se pomocí dopisu dostali do Notre Damu ke stánku pro klíčové předměty. Jenže jelikož je po krádeži noc, tak tam náš kontakt není. Logické by bylo, kdyby se dalo vrátit na hotel a tam vyčkat na další den, jenže to nejde, takže musíme začít od začátku. 

Najdeme tu i bugy, které naštěstí nebrání v dohrání. Při krádeži Mona Lisy lze vypozorovat, že by se zde měl použít sprej a zrcátko, předměty získané během našeho putování, abychom překonali laserový zabezpečovací systém. Jenže to není potřeba a stačí nám pouze nářadí. 

Taxi

Obchody v Champs Elysées

Mapa

POSTUP HROU
Prohledal jsem svůj pokoj (PRO POK; PRO VYB; PRO NAB; PRO ZID; PRO SKR) a našel nářadí a kabát (VEZ KAB). Přes balkon jsem se dostal do cizího pokoje, prohledal ho (PRO POK; PRO STO; PRO STE; PRO VES) a u věšáku našel uniformu (VEZ UNI) a v kapse (PRO UNI) kartu. Na chodbě jsem narazil (PRO CHO) na pokojskou, které jsem dal dýško (POU DRO) a zjistil, že mám na kabátě přilepený šroubovák (VEZ SRO). S tím jsem se vrátil do své koupelny, odšrouboval zrcadlo (POU SRO) a v otvoru (PRO OTV) našel peníze

Vydal jsem se do hotelové restaurace a u baru se posadil (POS). Od číšníka (PRO STU; PRO CIS) jsem dostal noviny (PRO NOV) a v nich se dočetl názvy lokací. Zaplatil jsem (POU PEN), na vrátnici odevzdal klíč (POL KLI), před hotelem nasedl do taxíku (TAXI; NAS) a odjel k Eiffelovce (EIF). Zaplatil jsem a vystoupil (POU PEN; V). Pod věží jsem koupil (POU PEN) zrcátko, na začátku dlouhé ulice zapalovač (POU PEN), v Champ Elysees v Dioru (4) sprej a na pokladně Louvru lístek (POU PEN). 

Heslo JEDNY VELBLOUDY

Schovávání se ve skříni

Krádež Mona Lisy

Na chodníku jsem si zavolal taxík (TAXI), vrátil se zpátky do hotelu (NAS; HOT; POU PEN; V), na vrátnici vyzvedl klíč (VEZ KLI) a dostal od vrátného také dopis od poslíčka. Ten jsem přečetl (PRO DOP), vrátil klíč (POL KLI) a odjel do Notre Damu (TAXI; NAS; NOTR; POU PEN; V). Na náměstí (PRO NAM) jsem objevil stánek (PRO STA), cizinci řekl heslo (JEDNY VELBLOUDY) a obdržel pas a otevřený vak. Vrátil jsem se do hotelu (TAXI; NAS; HOT; POU PEN; V), vyzvedl klíče (VEZ KLI) a obdržel tentokrát letenku. Vrátil jsem se na svůj pokoj, odložil si zde otevřený vak (POL OTE), vrátil klíče na vrátnici (POL KLI), taxíkem odjel zpět do Louvru (TAXI; NAS; LOU; POU PEN; V) a z nádvoří sešel konečně dolů, do podzemí. 

Na západě jsem našel strážného (PRO CHO), prošel na jih, otevřel dveře kartou (POU KAR) a vešel do strážní místnosti. Uvnitř jsem našel (PRO MIS) prázdnou skříň, do které jsem se schoval (CEKAT) a počkal do noci. Vylezl jsem ven, ve východní části našel Mona Lisu (PRO DILA) a pomocí nářadí (POU NAR) získal plátno. Vrátil jsem se ke vchodu, prozkoumal skleněnou pyramidu (PRO PYR), u protipožárního systému zapálil zapalovačem noviny (POU ZAP) a vyběhl nahoru na nádvoří. U silnice jsem zavolal taxi a vrátil se na hotel (TAXI; NAS; HOT; POU PEN; V). Vyzvedl jsem klíče (VEZ KLI), vrátil se na pokoj, sebral otevřený vak (VEZ OTE), schoval do něj plátno (POU PLA), odevzdal klíče na vrátnici (POL KLI), taxíkem odjel na letiště (TAXI; NAS; LET; POU PEN; V), prošel odbavovací halou a se svým úlovkem odletěl zpět do Ameriky.
KONEC POSTUPU HROU

Nepříjemná slepá ulička

Překvapená kontrola nalezla srolovanou Mona Lisu v mém baťůžku

Vítězství!

Verdikt: Typická textovka autora, kdy by se mohlo jednat o poměrně slušnou hru kdyby byly věci dotažené do konce. Bohužel ale nejsou, což kazí celkový dojem. 
Hodnocení: 3/10

Žádné komentáře:

Okomentovat