neděle 13. května 2018

Hra 205: Escape from Castle (1988)


Escape from Castle
Vývojář: Jiří Chábek
Vydavatel: Jiří Chábek
Vydáno 1988 pro ZX Spectrum
Žánr: Textová adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Po chvíli hraní jsem měl silný pocit déja vu. Tohle jsem už někdy hrál. A také že ano. První polovina je až na pár změn stejná jako hra Dobývání Hradu (1986). Skoro stejný příběh, stejné hádanky a stejně příšerný parser. Naštěstí druhá půlka je jiná.

Příběh se tedy točí okolo toho, že za pokus o vzpouru proti králi jsme byli odsouzeni na doživotí a uvrhli nás do žaláře. Na nás je z hradu utéct do své tvrze, tam zmobilizovat své poddané a hrad dobýt.

Úvodní obrazovka
Příběh
Začátek hry

Již na začátku jsem měl problém vůbec odejít z první místnosti. Není k dispozici seznam příkazů, ani jsem nepřišel na to, jak si vypsat svůj inventář. Po hráčovi je vyžadováno, aby našel klíč, odemkl dveře a poté je ještě dalším příkazem otevřel. Pak teprve může odejít. A kvůli příšernému parseru tyto činnosti nejsou triviální. Musíte vždy vypsat celý příkaz, nelze nic zkracovat třeba na první 3 písmena, jak to bývá u lepších textovek zvykem. Naštěstí tu už nejsou podobné chuťovky jako "SKOC O STROMU", nicméně třeba "PRIVAZ PROVAZEK K SUDU" vám také v hlavě nenaskočí hned.

Míst a způsobů jak lze zemřít je tady opravdu velké množství. Můžou vás zabít hlídači, vzteklí psi, uvíznete v cele, spadnete do hladomorny, do větrací šachty, sežerou vás krysy, spadne na vás zeď či vaší existenci ukončí laserový paprsek. Zajímavé je, že i když je hra zasazena do středověku, tak se v jednom místě dostanete do garáže a budete muset někam dojet autem.

Mapa

POSTUP HROU
Rozbil jsem vázu (SEBER VAZU; ROZBIJ VAZU) a sebral klíč (SEBER KLIC), se kterým jsem otevřel dveře (ODEMKNI DVERE; OTEVRI DVERE) a unikl z cely. Na chodbě jsem vzal meč (SEBER MEC) a na jihu ještě provázek (SEBER PROVAZEK). Vylezl jsem nahoru k hladomorně a zbavil se hlídače (ZABIJ HLIDACE). Sebral jsem klíče (SEBER KLICE) a na severu podprsenku (SEBER PODPRSENKU). Pokračoval jsem dolů, kde jsem sebral kuře (SEBER KURE). Na jihu jsem hodil kuře psům (POLOZ KURE) a pak je zabil (ZABIJ PSY).


Jeden z mnoha způsobů jak zde zemřít
Tak to je hodně kruté
Nejsem žádný fetišista, ale tuhle podprdu si vezmu

Cesta dál byla volná, takže jsem sebral sud (SEBER SUD) a přivázal k němu provázek (PRIVAZ PROVAZEK K SUDU). Takto připravený sud jsem poté položil na místo, kde jsem našel podprsenku (POLOZ SUD). Vrátil jsem se ale zpět a sebral ještě louč (SEBER LOUC) a v cele i chléb a vodu (SEBER CHLEB; SEBER VODU). Zabouchly se za mnou ale dveře, které jsem musel otevřít (ODEMKNI DVERE; OTEVRI DVERE), abych mohl odejít. 

Vrátil jsem se zpět k sudu a zvedl zamčený poklop (ODEMKNI POKLOP; ZVEDNI POKLOP). Také jsem sundal obraz hradního pána (SUNDEJ OBRAZ). Až poté jsem zapálil sud (ZAPAL PROVAZEK) a utekl jsem poklopem (P). V klenotnici jsem sebral diamant (SEBER DIAMANT). Výbuch otevřel cestu dál, takže jsem se tamtudy vydal, cestu mi však znepříjemnil kouř z ohně, tak jsem ho uhasil (VYLEJ VODU) a našel rozbušku (SEBER ROZBUSKU). V cestě dál mi poté bránila statná žena, kterou jsem obdaroval podprsenkou (POLOZ PODPRSENKU). 


Připravuji se na odpálení sudu
Jsem boháč !
Autor tu nejzajímavější část vynechal

V šatně jsem našel šaty, které jsem si oblékl (SEBER SATY; OBLEC SI SATY) a pokračoval přes most do věže. Tam jsem nakrmil krysy otrávených chlebem (POLOZ CHLEB) a ve skladišti našel zbroj, kterou jsem si hned vyzkoušel (SEBER ZBROJ; OBLEC SI ZBROJ). O patro níže jsem vložil chybějící rozbušku do otvoru (VLOZ ROZBUSKU DO OTVORU) a odpálil zabarikádované dveře (ZVEDNI PAKU). Dostal jsem se do přízemí věže, kde jsem vzal benzín (SEBER BENZIN). 

V garáži jsem poté nastoupil do auta (NASTUP DO AUTA) a rozjel se s ním na jih. Uprostřed cesty mi ale došel benzin, a tak jsem vystoupil (VYSTUP Z AUTA) a dotankoval (DOLEJ BENZIN). Opět jsem nastoupil (NASTUP DO AUTA) a dojel až na konec cesty, kde jsem vystoupil (VYSTUP Z AUTA). U hlavní brány jsem zbrojnoše uplatil diamantem (POLOZ DIAMANT) a pokračoval až do své tvrze, kde se ke mě přidali mí zbrojnoši. S nimi jsem se vydal stejnou cestou zpět do věže, přičemž jsme opět použili auto


Tady se to středověké zasazení začíná trochu zadrhávat
Být na jeho místě, udělal bych to samé
S mými zbrojnoši je život veselejší

Ve věži jsme poté došli do místnosti s pákou a vydali se do odpočívárny zbrojnošů, své nepřátele jsme nakonec přemohli. Otočil jsem svícnem na správnou stranu (OTOC SVICNEM DOLEVA) a vydal se tajným průchodem na západ, do královského trůnního sálu. Zde jsem příliš dlouho neváhal a zbavil se krále (ZABIJ KRALE). Nezbývalo, než se vydat zpátky do své tvrze a započít oslavy, načež jsem byl zvolen novým králem země já.
KONEC POSTUPU HROU


Krvavá bitka
Král je mrtev...
... ať žije král !!!

Verdikt: Tuhle jinak docela dobrou textovku táhnou ke dnu dvě věci a sice špatný parser, kdy by si hráč zasloužil lepší ovládání a potom také fakt, že první polovina je okopírovaná starší hra "Dobývání hradu".
Hodnocení: 3/10

1 komentář:

  1. No co - auto ve středověkým hradu, no. Počkej až dojdeš k Prudent Dactylovi na Atari :) to je teprve něco.

    OdpovědětVymazat