pátek 24. května 2019

Hra 324: Na Rozkaz Krále (1989)


Na Rozkaz Krále
Vývojář: Jiřina & Zdeněk Pokorný
Vydavatel: JZ Ponych
Vydáno 1989 pro ZX Spectrum
Žánr: Textová adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

V roce 1989 dala Ljuba Štíplová dohromady první český gamebook nazvaný Na rozkaz krále a na jeho základě vznikla tato textovka. Tu vytvořili manželé Pokorní a podle informací, které získal Solaris, hru zdigitalizoval a na webu uvolnil jejich syn - ten také prozradil, že otec byl řidič autobusu a matka žena v domácnosti, čili na dva lidi bez technického vzdělání jde o pozoruhodný počin.

Mimochodem, Radovan Kováč v roce 2009 téměř nesehnatelnou papírovou podobu gamebooku převedl do flashe, čili si ho můžeme prohlédnout i dnes. Ke stažení je zde a spustit se dá jednoduše třeba v IE.

Úvod
Jménem krále
Začátek hry

Příběh hry sleduje osudy statečného mladého rytíře, jemuž jednoho dne posel doručí rozkaz od krále. Tomu dělají vrásky zvěsti o hradu rytíře Romualda, kde se prý dějí zvláštní věci. Mimo jiné se tam údajně razí falešné mince a občas tam mizí lidé. Na nás je se tam vydat a záhadě přijít na kloub.

Hra je tedy v podstatě interaktivní příběh, kdy pomocí kláves "a", "b", "c", "d" volíme vždy z (maximálně čtyř) možností, jak pokračovat. Bohužel na rozdíl od gamebooku jsou texty na mnoha místech značně ořezané a to dost snižuje pochopitelnost příběhu. Zároveň se tady také nehází kostkami a můžeme si prostě zvolit, jakou volbu chceme. 

Původní papírový gamebook ...
... a to stejné místo ve hře
První obraz nalezen

Cílem ve hře je nejprve najít u ostatních pomoc, dostat se do hradu a ten prohledat. Někde se totiž nacházejí tři obrazy s hodinami, které ukazují určitý čas a na nás je najít alespoň dva z nich a poté časy dosadit do vzorce. Výsledek (správné jsou tři varianty) poté na určitém místě zadáme a budeme schopni se dostat dál a s Romualdem se vypořádat.

Na obrazovce, která následuje zadání výsledku rovnice, se nachází bug, kdy hra změní volbu znamenající úspěšné pokračování podle toho, jaký výsledek ze tří možností hráč zadal. V gamebooku je přitom správně pouze volba b).

Výpočet vzorce a zadání výsledku
Na tomto místě se vyskytuje bug
Mapa (ke stažení zde)

POSTUP HROU
A, B, B, B, A, A, D, A, A, B (první obraz = 2 hodiny), A, 0, C, A, A, B (druhý obraz = 3 hodiny), A, 0, A, A, A, B, B (třetí obraz = 4 hodiny), A.

Zadat jednu z možnosti (39, 46, 53), v případě 39 dále B, v případě 46 dále A, A, v případě 53 dále C, A.

A, A, A, A, A, A, A
KONEC POSTUPU HROU

Je čas si vyřídit účty s Romualdem
Mám padla
Vítězství !

Verdikt: Zajímavý pokus o předělání prvního českého gamebooku na počítače. Bohužel jsou texty dost ořezané a příběh jsem plně pochopil až po projití původní papírové verze.
Hodnocení: 3/10

3 komentáře:

 1. Nebolo by od veci prerobiť to SWF do niečoho iného. Čoskoro sa Flash nebude dať na ničom prehrať.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mimo internetový prohlížeč bude flash fungovat i po skončení updatů.

   Smazat
 2. https://ulozto.cz/file/VI2FIihhCglC/na-rozkaz-krale-v2-swf

  OdpovědětSmazat