středa 13. listopadu 2024

Hra 1014: Super Blast (1994)


Super Blast
Vývojář: Zdeněk Čechal & K. V. M.
Vydavatel: S-Tron
Vydáno 1994 pro ZX Spectrum
Žánr: Arkáda
Počet hráčů: 2
Stav: Dokončeno

Super Blast je předělávka Dynablasteru z Amigy, který byl jinde ve světě známý pod jménem Bomberman. Původně mělo jít o úplnou konverzi, autoři ale narazili na limity ZX Spectra, a tak byla nakonec vynechána hra pro jednoho hráče a jedinou volbou je tedy soupeření dvou živých hráčů na jednom počítači. 

Za doprovodu slušné hudby si v menu vybereme způsob ovládání, kdy lze volit ze tří přednastavených možností - kombinace QAZXC, OKMNB či joystick. 

Menu

Začátek hry

Oba typy bonusů; černý hráč se uvěznil bombou

Ve hře se tedy ocitáme v menším bludišti, kde jsou pevné a pomocí bomby zničitelné zdi. Cílem je zabít soupeře, za což získáme jeden pohár, načež začíná další kolo trvající vždy maximálně 3 minuty. Kdo první získá pět poháru, tak se stává celkovým vítězem. 

Po odstřelení zničitelných zdí se může objevit jeden ze dvou sebratelných typů vylepšení - zvýšení kapacity pokládaných bomb a velikost výbuchu. 

Bílý hráč vyhrál 5:4

A dostal pohár

Verdikt: Předělávka Dynablasteru na Spectrum, je trochu škoda, že chybí hra pro jednoho hráče. 
Hodnocení: 4/10

neděle 10. listopadu 2024

Hra 1013: Static (1994)


Static
Vývojář: Robert Zaborowski & Petr Sladký & Mr. Robo
Vydavatel: Excellent Software Company (ESC)
Vydáno 1994 pro Atari 8-bit
Žánr: Logická hra
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Další z mnoha logických her od R. Zaborowského (naposledy Replugged (1994)), do níž tentokrát dodal slušnou hudbu P. Sladký. Pomocí joysticku ovládáme postavu a snažíme se sebrat určený počet mincí. Problém je v tom, že ty nás zabíjí a musíme je sebrat pomocí černé bedny, která se vydá určeným směrem a zastaví se o první překážku jakmile do ní strčíme. Tahat k sobě ji nelze. V řešení problémů nám mohou pomoci i normální bedny, které se chovají stejně jako ta černá, jen nesbírají mince. 

Začátek hry

Další těžká úroveň

Zde je nutné si uvědomit, že tři mince jsou falešné

Tohle za minutu? Opět většina mincí je falešných

Pro ovládání nám tedy stačí pouze pohyb postavy do čtyř směrů, pomocí mezerníku či klávesy "P" lze hru zapauzovat a pomocí Esc se vrátit do menu. V každé úrovni je časový limit, jenž se pohybuje od jedné do osmi minut. Pokud úroveň nevyřešíme, tak jsme vráceni do menu, odkud lze pomocí klávesy SELECT vybrat libovolnou z již dosažených úrovní. 

Obtížnostní křivka není nastavena dobře a hned první úroveň patří k těm nejtěžším. Od šesté úrovně se také začínají objevovat falešné mince, je tedy vhodné na začátku vždy zkontrolovat ukazatel "coins" v pravém dolním rohu, který udává kolik mincí je nutno sebrat abychom pokročili dále. Některé zdánlivě neřešitelné úrovně s mnoha mincemi a minutovým časovým limitem jsou pak ve skutečnosti o dost lehčí. 

Celkem tu najdeme 26 úrovní, zklamáním však je, že od 14. se začínají opakovat, jen jsou zrcadlově převrácené. Autor si tím tak dost usnadnil práci. 

Nejmenší úroveň

14ka je jen zrcadlově převrácená první úroveň

Krok před koncem

Vítězství!

Verdikt: Dobrá logická hra, která má však špatně nastavenou křivku obtížnost a zklamáním také je, že od poloviny se úrovně opakují, jen jsou zrcadlově převrácené. 
Hodnocení: 3/10

čtvrtek 7. listopadu 2024

Hra 1012: Squares (1994)


Squares
Vývojář: New Entry (Michal Bačík) & Electric Brains (Nikaj Eijk & Martijn Schutten)
Vydavatel: New Entry & Electric Brains, od 1997 64'er
Vydáno 1994 pro Commodore 64
Žánr: Desková hra
Počet hráčů: 2 - 4
Stav: Dokončeno

Squares nejsou nic jiného než piškvorky od M. Bačíka, jenž spolupracoval s autory z Holandska, kteří poskytli grafiku a hudbu. Hra byla zřejmě vytvořena v roce 1994 a v roce 1997 vyšla v německém časopise 64'er. Preview verze je známá i pod názvem Isolation. 

Hrát můžou dva až čtyři hráči najednou, bohužel tu nenajdeme možnost soupeřit s počítačem. Jak už název napovídá, nebudeme tu tentokrát umisťovat křížky a kolečka, ale čtverečky čtyř barev, což může být problém pro někoho, kdo je lehce barvoslepý, což je i můj případ. 

Autoři

Volba počtu hráčů

Začátek hry

Před začátkem hry si vybereme počet hráčů, kdy první dva svůj kurzor ovládají pomocí joysticků a další dva pomocí pevně navolených kláves. Je škoda, že nelze nastavit jména hráčů ani vlastní ovládací klávesy. Poté následuje samotná herní obrazovka, na které skáčou tři míčky, ty mají ovšem pouze dekorativní účel a nijak do hratelnosti nezasahují. Začínající hráč je vylosován náhodně. 

Režim pro dva hráče funguje jako klasické piškvorky, cílem je tedy umístit vedle sebe čtyři čtverečky, čímž hra končí. Režim pro více hráčů je zajímavější, jelikož zde sbíráme body a sice 1, 2 či 3 za řadu 3, 4 či 5 čtverečků a hraje se dokud je možný další tah. Jakmile takovou řadu složíme, tak se naše čtverečky přemění na šedé obdélníčky, na které se již nedá nic umístit. V dolní části obrazovky vidíme přehled hráčů, jejich body a ubíhající čas začínající na 999.999. 

Rozlišit barevně čtverečky může být problém

Hráč 2 vyhrál

Hra čtyř hráčů - zatím vede hráč č. 3 se třemi body

Verdikt: Varianta pro dva hráče jsou klasické piškvorky, zajímavější je hra pro 3 či 4 hráče, kde se získávají body. Je škoda, že se nedají nadefinovat vlastní ovládací klávesy, jména hráčů a chybí hra proti počítači. 
Hodnocení: 3/10

pondělí 4. listopadu 2024

Hra 1011: Silly Planter (1994)


Silly Planter
Vývojář: Petr Horák
Vydavatel: Peťulka Software
Vydáno 1994 pro Atari 8-bit
Žánr: Logická hra
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

V logické hříčce od Petra Horáka (Bonifác (1991), Magic Tonic (1992), Steel War (1993) a další) se staneme plantážníkem a naším úkolem bude využít každý kousek půdy. Ve skutečnosti to znamená, že na šachovnici musíme stoupnout na každé pole, přičemž se nelze vracet, protože bychom si pošlapali zemi, na níž jsme již pracovali. Zároveň se musíme vyhýbat překážkám a také je nutné skončit někde na okraji, abychom z pole mohli odejít. 

Vy plantážníci!

Začátek hry

Ale ano, rozčílila

Dokončení úrovně

K ovládání využijeme joystick, kdy v podstatě potřebujeme jen čtyři směry pro pohyb postavy. Pokud se dostaneme do bezvýchodné situace, tak úroveň restartujeme klávesou Esc. Není tu žádný časový limit či počítadlo životů, na druhou stranu ani systém postupu, takže všech 10 úrovní musíme dokončit na jeden zátah. 

Šestá je subjektivně nejtěžší a zřejmě i zabugovaná. Ve většině případů jsem někde vynechal jedno políčko, nakonec při úspěšném pokusu, kdy opravdu bylo možné stoupnout na všechna pole, mi to hra stejně nedovolila a úroveň skončila bez stoupnutí na poslední políčko. Aby zmatení nebylo málo, tak 7. úroveň je identická, jen s jiným textem dole. Od osmé úrovně však hra zase pokračuje normálně až do desáté a na závěrečnou obrazovku, která se sice zobrazí, ale je rozbitá

Pekelně těžká 6. úroveň

Krůček před dokončením

Rozpadlá závěrečná obrazovka

Verdikt:
Bohužel lehce zabugovaná logická hříčka s těžkou 6. úrovní. 
Hodnocení: 2/10

pátek 1. listopadu 2024

Hra 1010: Solitér (1994)


Solitér
Vývojář: Zdeněk Starý
Vydavatel: OldSoft
Vydáno 1994 pro ZX Spectrum
Žánr: Desková hra
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Po Uších (1989) vytvořil Z. Starý předělávku klasické deskové hry "peg solitaire". Na začátku si zvolíme způsob ovládání, kdy si můžeme nadefinovat vlastní ovládací klávesy, přičemž nám stačí čtyři pro pohyb kurzoru a jedna pro výběr. Potom jsme již vrženi přímo do hry, kdy je naším cílem vyčistit pole tak, že zbyde jediný kolík. Vždy můžeme jeden vzít a přeskočit jím (nikoliv diagonálně) nějaký jiný, který tím odebereme. 

V pravém menu můžeme jít o tah zpět, vpřed, na začátek či konec partie či ji celou přehrát. Lze také začít novou hru, přičemž je na výběr výchozí "verze A", ale zvolit si lze i "verzi B", která se liší lehce jinou herní deskou, které chybí 4 pole a vypadá více jako kříž. Oproti originálu se výchozí volné pole nenachází uprostřed, ale vlevo nahoře. 

Začátek hry

Průběh

Vítězství!

Verdikt: Převedení deskové hry "peg solitaire" na Spectrum. 
Hodnocení: 2/10