čtvrtek 19. října 2017

Hra 125: Piškvorky (1987)


Piškvorky
Vývojář: Karel Šuhajda & P. Paleta
Vydavatel: 4004/482 ZO Svazarmu
Vydáno 1987 pro PMD 85
Žánr: Desková hra
Počet hráčů: 1 - 2
Stav: Dokončeno

Po Lodičkách (1987) tady máme další známou hru "ze školních lavic". Z hlavního menu si můžeme pustit ukázku, kdy počítač hraje sám proti sobě. Jinak dáme volbu Start hry, načež ale zjistíme, že si nejdříve musíme vytvořit hráče na obrazovce "Přehled hráčů". Zde vidíme všechny vytvořené hráče a hlavně počet jejich výher a proher, což je velice šikovné. Defaultně je jako nultý hráč PMD-85, čili počítač. 

Když tedy máme v databázi alespoň dva hráče, tak je můžeme vybrat a vrhnout se do hry. Logicky tedy pokud vybereme jako jednoho hráče "PMD-85", tak budeme hrát sami proti počítači. Jinak hrají dva živí hráči proti sobě. 

Hlavní menu
Kéž by se takto jednoduše dalo nastavit ovládání ve všech hrách
Přehled všech vytvořených hráčů; PMD má zatím 3 vítězství

Hra jsou potom klasické piškvorky - hraje se na čtverečkovaném "papíru", hráči se střídají v tazích a kdo první položí 5 svých znaků (kolečka vs křížky) vedle sebe, tak vyhrává. Bohužel se nedá nastavit obtížnost a musím říct, že porazit počítač je alespoň pro mě slušná výzva. Ale já nikdy nebyl moc velký piškvorkový mistr a neznám žádné osvědčené taktiky. 

Vadilo mi grafické zpracování, kdy přece jenom zírat na to černo-bílé tečkované pole není pro mé znavené oči nic příjemného a při delších hrách mi trochu "přecházel" zrak. Jinak se ale hře nedá moc co vytknout. Možná až na tu nepříliš povedenou úvodní hudbu.

Ukázková hra - to asi kdybyste nevěděli, jak se piškvorky hrají
Tuhá bitva s počítačem
Vítězství

Verdikt: Hra má příjemné uživatelské rozhraní a dá se jí vytknout jen nemožnost nastavit obtížnost, kdy počítač prostě chyby moc nedělá a není vůbec snadné zvítězit. 
Hodnocení: ***/10

Žádné komentáře:

Okomentovat