pondělí 13. ledna 2025

Hra 1032: Cubes (1987)


Cubes
Vývojář: Pavel Brzobohatý
Vydavatel: Soonrich
Vydáno 1987 pro ZX Spectrum
Žánr: Hazardní
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Cubes je další hra inspirovaná Videostopem, nicméně autor tentokrát trochu změnil mechanismy. Pomocí kláves "B", "N" a "M" zastavujeme jednu ze tří kostek, na nichž se náhodně mění hodnoty. Cílem je samozřejmě trefit alespoň dvě, ale ideálně tři stejné. Za dvojici získáme "číslo*2" bodů, za trojici "číslo*3" bodů a za tři šestky bonusových 6*3*3, tedy 54 bodů do skóre

Pokud trefíme alespoň něco, tak se dostáváme do dalšího kola (level), přičemž v každém máme určitý čas (time) na to, abychom zastavili všechny kostky, jinak přijdeme o jeden z pěti životů (lives). Naše snažení se přitom upírá k tomu, abychom překonali výchozí nejvyšší skóre (high) s hodnotou 1972. Maximální úroveň je 11, přičemž na desáté získáme výrazný bonus, kdy se naše dosavadní skóre vynásobí deseti, čímž pravděpodobně dosáhneme na rekord. 

Problém je, že na vyšších úrovních, kdy se hodnoty na kostkách mění rychleji, už program jaksi nereaguje na stisk klávesy, resp. reaguje, ale se zpožděním. Spustit se dá také pouze na ZX Spectru 128K, na nižších modelech vrací po nahrání chybu. 

Začátek hry

Tři šestky!

Bonus za dosažení 10. úrovně

Verdikt: Lehká změna v konceptu nemění nic na tom, že se v jádru jedná stále o nudný Videostop. Tento má navíc problém s odezvou ovládání v závěrečných úrovních. 
Hodnocení: 1/10

pátek 10. ledna 2025

Hra 1031: Videostop (1985)


Videostop
Vývojář: Zdeněk Vodák
Vydavatel: Československá televize
Vydáno 1985 pro ZX Spectrum
Žánr: Hazardní
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Na blogu se vyskytuje již nespočet zpracování závěrečné losovací hry bývalého televizního pořadu Videostop pro různé platformy, nicméně v tomto případě se podařilo dohledat opravdu originál přímo od autora, který hru na ZX Spectru vytvořil pro Československou televizi. 

K dispozici jsou jak neupravované verze (v1 a v2 - liší se ve fontech a výherních cenách), kde se nejprve objeví Megabasic a poté se hra spustí příkazem 'LOAD ""', ale i upravené "fixed" verze, v nichž je tento krok přeskočen. 

Menu

Losování soutěžících

Ceny

Program nebyl určen pro veřejnost, ale měl ho k dispozici pouze autor, proto menu může působit trochu zmatečně. První volba "výběr 3 ze 30" sloužila pro výběr tří soutěžících na začátku pořadu. Jednoduše se jedná o losování čísel 1 až 30, jež se musí nejprve spustit klávesou "S". Účel volby "rozlosování" není úplně jasný, nicméně volby 3, 5 a 0 jsou téměř totožné a jde o samotnou hru. V "zadávání dat" se zřejmě mohly měnit výherní ceny. 

Samotná hra je pak primitivní - na začátku zvolíme "max. získaných bodů", což je v překladu počet pokusů, což odpovídalo počtu bodů, které soutěžící získal v hlavní části pořadu. Poté se na obrazovce točí hodnoty tří kostek a hráč musí stisknout tlačítko (na klávesnici klávesu "7") v momentě, kdy jsou alespoň dvě stejné. Pokud se trefí, tak se počátečních 10 bodů zdvojnásobí, pokud ne, tak se naopak půlí. Pokud trefí tři stejné, tak získá prémii. Výchozími cenami jsou vstupenky, kávovar, gramofon, rádio, vysavač a barevný televizor. 

Nutno říci, že hra není příliš obtížná pokud hráč prokoukne její mechanismy. Hodnoty na kostkách se totiž střídají nikoliv náhodně, ale neustále se "přičítá jednička". Zároveň se po chvilce jedna z kostek zastaví, takže stačí na další kostce trefit stejnou hodnotu, přičemž rychlost střídání není nijak vysoká. Pokud hráč dlouho čeká, tak se zastaví i druhá kostka, což může být teoreticky ještě výhodnější. Pozornost je pak třeba totiž věnovat pouze jedné kostce a trefit jednu ze dvou hodnot, s trochou štěstí se druhá kostka může zastavit i na stejné hodnotě, takže vyhrajeme i bez stisku tlačítka. Risk ale spočívá v tom, že třetí kostka se následně zastavuje automaticky, zřejmě po náhodné době. 

I přes primitivnost hry je nutné uznat, že Videostop měl významný vliv na tuzemskou vývojářskou scénu, kdy se řada autorů pokusila vytvořit vlastní klon a laické veřejnosti sledující televizi zase přiblížil pojem "počítač". Proto ho zařazuji na svůj "must-play" seznam, viz pravý sloupec blogu. 

Miloš Zeman v pořadu Videostop v roce 1990; Zdroj: iVysílání ČT

Tři stejné kostky = prémie

Vítězství!

Verdikt: V tomto případě je to sice originál, ale hodnocení zůstává stejné jako pro ostatní Videostopy. Tohle prostě není zábavná hra a kdekoliv mimo televizní pořad to nefunguje. 
Hodnocení: 1/10

úterý 7. ledna 2025

Hra 1030: Alone in the Dark (1995)


Alone in the Dark
Vývojář: David Spilka
Vydavatel: Datri Soft
Vydáno 1995 pro Atari 8-bit
Žánr: Textová adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Další textovka od D. Spilky, kdy podobnost se stejnojmennou hororovou videoherní sérií je podle autorových slov "zcela náhodná". Na úvod se dozvíme pouze to, že naším cílem je najít tři sošky a položit je v jeskyni, čímž "hra končí". Ve skutečnosti tím otevřeme tajný průchod vedoucí do místnosti, v níž se skrývá poklad

Autor se přiznává, že hudbu si vypůjčil

Instrukce

Začátek hry

Popisky jsou k ničemu

K ovládání využijeme joystick, pomoc něhož se pohybujeme v menu a vybíráme z příkazů ZKOUMEJ, SEBER (VŠE), POLOŽ (VŠE), POUŽIJ a INVENTÁŘ. Pohyb mezi položkami není nejrychlejší, což autor připisuje pomalému BASICu, v němž je hra napsaná. Poněkud nesmyslně jsou ale nejpoužívanější příkazy JDI a ZKOUMEJ daleko od sebe, takže mezi nimi musíme neustále přeskakovat, což zdržuje. Nutno ale dodat, že popisky věcí jsou v drtivé většině naprosto neinspirativní a je zbytečné je číst. 

Hra je krátká a jednoduchá, přičemž se dá zemřít jen na jednom místě. V tom případě se dočkáme i bugu, kdy hra spadne s chybou. 

Jdeme ručkovat

Zajímavá řeč domorodců

Mapa

POSTUP HROU
V tmavé chodbě jsem sebral dynamit a na skalnaté cestě kámen. V kruhové místnosti jsem našel krabici, vzal ji a rozbil ji kamenem. Uvnitř byla 1. soška. Na konci cesty jsem objevil klíč a v zapadlé hájence lano, které jsem přivázal u propasti a přeručkoval ke zřícenině, kde jsem prozkoumal "něco" a našel 3. sošku

Cestou zpátky jsem spadl na dno propasti, odkud jsem se vydal do vězeňské budovy, odemkl klíčem celu, tu prohledal a našel peníze. Cestou na trh domorodců jsem odstřelil blokující kámen dynamitem a poté zakoupil 2. sošku. Všechny tři sošky jsem položil v počáteční jeskyni a objevil na východě síň s pokladem, který si stačilo prohlédnout. 
KONEC POSTUPU HROU

Jdeme na to

Poklad!

Vítězství!

Verdikt: Příliš krátká a jednoduchá textovka, navíc bez pořádného příběhu. Pro vyšší hodnocení by to chtělo alespoň svižnější pohyb v menu. 
Hodnocení: 2/10

sobota 4. ledna 2025

Hra 1029: Advenčůre (1995)


Advenčůre
Vývojář: Pavel Novák
Vydavatel: Sun Software
Vydáno 1995 pro Atari 8-bit
Žánr: Textová adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Jakožto nedávno vyučený automechanik jsme svědky dopravní nehody, kdy od jedné z oběti dostaneme obálku s kazetou, na níž je textovka "Zlato až v nebi" od Petra Kobalta. Pojmeme podezření, že tuto převratnou hru chtějí získat určití lidé, kvůli čemuž se stala zmíněná autonehoda. Venku před naším domem navíc už nějakou dobu stojí auto a jeho řidič nás sleduje. Cílem bude uniknout a předat kazetu Petrovi Kobaltovi. 

Příběh #1

Příběh #2

Příběh #3

Příběh #4

Pomocí SLOVNIK si můžeme vypsat seznam dostupných příkazů, kdy tu najdeme ZKOUMEJ, SEBER, NASTUP DO, VYSTUP Z, DEJ, VYSTŘEL, ROZSVIŤ, STISKNI, INVENTÁŘ, SITUACE a využijeme i zde neuvedené POUŽIJ. 

Slova se musí zkracovat na první tři písmena a psát s diakritikou. Příkaz ZKOUMEJ může být problémový, protože nelze standardně napsat hned i věc, ale musíme zadat samostatně sloveso, potvrdit a až poté pomocí čísel vybrat předmět. 

Začátek hry

Slovník příkazů

Při zkoumání vybíráme věci pomocí čísel

Hra je velice krátká a po opuštění našeho domu pomocí parní lokomotivy ve sklepě se dostaneme na pražskou stanici metra Můstek, kde nejprve budeme prchat před policisty a následně se z čista jasna objeví republikáni v čele s politikem Miroslavem Sládkem. Jeho postřelením, resp. předáním kazety panu Kobaltovi, za což dostaneme milion Kč, hra končí. Údajně kvůli tomu, že autora už "nebavilo psát další obrazovky". Možná proto zde najdeme další předměty jako je peněženka a mapa, které ale nemají žádné využití. 

Mapa

POSTUP HROU
Ve skříňce (ZKO; 1) jsem našel klíče (SEB KLÍ), na schodech jsem rozsvítil (STI VYP), v bordelu (ZKO; 1) našel pistoli (SEB PIS) a nastoupil do lokomotivy (NAS DO LOK). Pomocí klíčků jsem nastartoval (POU KLÍ) a dojel na stanice Můstek. Pokračoval jsem na sever k jezdícím schodům, vystřelil před policisty (VYS; 2) a postřelil Sládka (VYS).
KONEC POSTUPU HROU

Parní lokomotivou až na stanici metra Můstek

Co tady dělá Sládek?!

Vítězství!

Verdikt: Velmi krátká textovka, která působí jako by s ní měl autor větší plány, ale nakonec se rozhodl skončit někde ve třetině. 
Hodnocení: 2/10

středa 1. ledna 2025

Hra 1028: 21 Erotic (1995)


21 Erotic
Vývojář: Jaroslav Směták
Vydavatel: JardaSoft
Vydáno 1995 pro ZX Spectrum
Žánr: Karetní
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Zpracování karetní hry "Jednadvacet / Oko bere", nicméně tentokrát (podobně jako v další ZX Spectrum hře Strip Oko (1986)) budeme hrát i o části oblečení. Začínáme s 10.000 Kč a před každým kolem zvolíme výši sázky od 1000 do 10.000 Kč. Na penězích však záleží jen pramálo, naším cílem je vysvléci přítomnou slečnu, jež má na sobě celkem pět kousků oblečení

Postupně tedy dostáváme karty a pouze volíme zda chceme další kartu či nikoliv. Cílem je samozřejmě získat součet 21 (či dvě esa), pokud se nám nezadaří, tak musíme mít alespoň více jak soupeřka a zároveň tuto hodnotu nepřekročit. V případě remízy vyhráváme kolo my. Teoreticky je možné vsadit v prvním kole všechny peníze a slavit okamžité vítězství. 

Začátek hry

To není fér!

Holka, z tohodle se nevykroutíš

"Vyhrál" jsem méně než s čím jsem začínal

Verdikt: Jednoduché zpracování karetní hry se svlékající se slečnou. 
Hodnocení: 2/10