čtvrtek 22. června 2017

Hra 87: Dokonalá Vražda (1987)


Dokonalá Vražda
Vývojář: Ludovit Wittek
Vydavatel: Ultrasoft
Vydáno 1987 pro ZX Spectrum
Žánr: Textová adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno

Ludovit Wittek je další významnější osobnost v československé herní historii. Vytvářel svoje hry pod jménem Ultrasoft a na začátku 90. let pod touto značkou vydával i hry na Spectrum od ostatních vývojářů. Zároveň byl šéfredaktorem časopisu Bit, který fungoval mezi lety 1991 - 1994.

Dokonalá vražda je jeho první dílo a hned jde o velice originální a kontroverzní kousek. Nedokázal jsem zjistit, jestli vycházel z nějaké zahraniční předlohy, ale něco podobného jsem ještě nikdy nehrál. V podstatě jde o textový simulátor vraha - na začátku zadáte své jméno a pak si vyberete, kterou osobu chcete zavraždit. Může to být váš přítel, nadřízený, nebo třeba neoblíbený politik.

Úvod do příběhu
"Vela kvalitných a úspěšných vražd"
Kterou osobu chcete zavraždit?

Pro testovací účely jsem si vybral jednoho šíleného politika - zadáte tedy jeho jméno a pak se ocitnete na souhrnné obrazovce, kde vidíte plán vraždy. Odsud postupně vybíráte z několika možností všechny parametry jako je motiv, použitá zbraň, alibi, atd. Vidíte zde také stav konta, kdy na začátku máte $5000 a samozřejmě lepší zbraně jako je puška s optikou stojí více jak železné lanko. I když si ale koupíte nejlepší možné vybavení, pořád vám několik tisíc zbyde. Co s nimi? To prozradím později.

Nejprve je nutné vše potvrdit, načež vás hra vyzve, ať stisknete tlačítko, čímž plán provedete a stanete se vrahem. 

Plán vraždy
Stiskněte tlačítko a staňte se vrahem

Hra podle zvolených parametrů vyhodnotí výsledek. Nejprve se dozvíte výsledek vaší akce - mám pocit, že vražda samotná ani nejde zpackat, důležité je pak ale vyšetřování VB (tehdejší Veřejná bezpečnost), která vás může okamžitě zadržet, pokud jste si nezabezpečili slušné alibi, atd. Zpravidla vás pak u soudu čeká trest smrti. 

Podařený útok
VB vás vyčmuchala
Trest smrti

Pokud ovšem vše provedete správně, ztratí VB stopu a zdá se, že jste z toho venku. Poté vám ovšem přijde dopis od svědka - vyděrače, který vraždu viděl a požaduje $1000 za mlčenlivost. Zde máte tři možnosti, co udělat. 

Pokud se rozhodnete mu zaplatit, ocitnete se v pasti, protože vyděrač bude dál posílat dopisy, ve kterých bude zmiňovat, že se dostal do "finančních těžkostí" a částku bude pokaždé zvyšovat, až vám prostě peníze dojdou. Zde je tedy odpoveď na otázku, proč máme na začátku více peněz, než dokážeme za vraždu utratit.

Dopis od vyděrače
Porota rozhodla o trestu smrti
Oběsí jen vaší hlavu, tělo vidět není

Další možnost je nedělat nic, ale to vás vyděrač udá a VB si vás najde. Pak už jen klasicky porota vydá rozsudek a skončíte na šibenici.

Poslední možnost je tedy zavraždit i vyděrače, což vede k úspěšnému dohrání hry, ale číst ty závěrečné věty, kdy vám autor gratuluje k úspěšné dvojnásobné vraždě a mluví o tom, že "i v Československu máte dost příležitostí k překrásným vraždám", není moc příjemné. 

Ke hře vyšlo v roce 1991 pokračování s podtitulem Bukapao, které vypadá poměrně slibně a už se těším, až se mu podívám na zoubek. 

Vítězství

Verdikt: Hra ve finále není tak propracovaná, jak na první pohled vypadá, ale i tak se jedná o jeden z těch zajímavějších kousků, který stojí za vyzkoušení. Tedy pokud překousnete kontroverzní námět.
Hodnocení: ***/10

Žádné komentáře:

Okomentovat