The Duck Tales 1
Vývojář: David Spilka
Vydavatel: Datri Software
Vydáno 1995 pro Atari 8-bit
Žánr: Textová adventura
Počet hráčů: 1
Stav: Dokončeno
"Kačeří příběhy" od D. Spilky se dočkaly v jednom roce dokonce tří dílů. V tomto nemůže být zápletka jednodušší, protože "strýček Skrblík hledá poklad" a budeme u toho samozřejmě i my.
Na úvodní obrazovce je odkryto několik příkazů jako je ZKOUMEJ, SEBER, POLOŽ, POUŽIJ, JEZ, DEJ, SITUACE, NASTUP a INVENTÁŘ, nicméně najít a použít budeme muset ještě ZAPAL, PLAV a ZABIJ. Bohužel pro pohyb nestačí zadávat jen první písmena světových stran, ale je nutné použít příkaz JDI, např. JDI SEV. Všechna slova se automaticky zkracují na první tři písmena a poté ani nemusíme potvrzovat klávesou Enter. Psát nelze příliš rychle, protože to program nezvládá zpracovávat.
![]() |
Začátek hry |
![]() |
Příkazy se zkracují na první tři písmena |
![]() |
Ale ne, my snad budeme muset Rampovi zaplatit! |
![]() |
U jezera musíme PLAVAT |
Začínáme v Kačerově u naší pokladnice plné peněz a pomocí Rampy McKváka se přesuneme kamsi do džungle, kde se posilníme banány, kamenem zabijeme medvěda a poklad najdeme ukrytý v jeskyni. Přes jezero musíme PLAVAT, nicméně zpátky můžeme opět použít příkaz JDI. Zapálená větev přitom plavání přežije bez újmy, strýček Skrblík zřejmě umí plavat jen s jednou rukou a druhou drží větev nad vodou.
Hra je krátká a poměrně jednoduchá. Na obrazovce na západ od paloučku vyskočí error, naštěstí to nebrání dohrání. Na závěrečné obrazovce najdeme upoutávku na druhý díl a také doporučení, abychom si zahráli hry Last Return 1 a 2, nicméně ty se zřejmě nedochovaly.
![]() |
Mapa |
POSTUP HROU
V pokladnici jsem sebral nějaké peníze (SEB PEN), nechtě jsem je předal Rampovi (DEJ PEN) a nastoupil do jeho letadla (NAS). V džungli jsem postupně našel větev (SEB VET), rýč (SEB RYC) a banán (SEB BAN), kterým jsem se hned posílil (JEZ BAN), zapálil u ohně větev (ZAP VET) a přeplaval jezero (PLA JIH).
Na kamenitém placu jsem našel kámen (SEB KAM). Hořící větví jsem zapálil křoví (ZAP KRO) a zpřístupnil průchod dál, kde jsem kamenem zabil medvěda (ZAB MED) a na jihu našel lano (SEB LAN). Pomocí něho jsem v soutěsce vyšplhal nahoru (POU LAN), zavalený vchod odblokoval pomocí rýče (POU RYC) a vstoupil do jeskyně s pokladem.
KONEC POSTUPU HROU
![]() |
Zapálená větev zázračně přežila přeplavaní přes jezero |
![]() |
Zabíjení medvěda kamenem |
![]() |
Před jeskyní s pokladem |
![]() |
Vítězství! |
Verdikt: Krátká a podprůměrně zpracovaná klasická textovka s velmi jednoduchým a nezajímavý příběhem "najdi poklad".
Hodnocení: 2/10
To muselo bejt mrzení to hrát, úplně nenávidím to zadávání příkazů, co hráč zadává jen ve zkrácené formě a ještě se to samo odešle je peklo. Ale asi chápu ty důvody, v tý době asi moc lidi nepsali všema deseti a ta písmenka na tý klávesnici se hledaj fakt blbě.
OdpovědětVymazatKdyž do toho začnou motat ještě diakritiku, tak to muselo bejt peklo na druhou.
Kačer plave jen nohama a větev drží v zobáku :-))
OdpovědětVymazat